טיפול טבעי בחרדות – טיפול לכל הגילאים

טיפול טבעי בחרדות
תוכן עניינים

חרדה, על סוגיה השונים, עלולה לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים, לנידוי חברתי ואף לסבל גופני ממשי. החדשות הטובות הן, שבאמצעות טיפול הניתן באופן מקצועי, ניתן להשאיר את החרדות כנחלת העבר, ולהתקדם לעבר התחלה חדשה ואופטימית יותר. כל מי שמחפש אחר טיפול בחרדות, עתיד להיתקל במגוון טיפולים רחב, כאשר המטרה תהיה לבחור בטיפול האפקטיבי ביותר. עקב סיבה זו, אחת השיטות הנחשבות כיום לפופולריות ביותר בנושא, היא טיפול טבעי בחרדות. רגע לפני שניגשים להליך הטיפולי, חשוב בשלב הראשון לדעת לזהות את החרדה ובהתאם גם לטפל בה.

חרדות והשפעתן על איכות החיים

חרדה היא תגובה טבעית של הגוף והנפש למצבי לחץ ואיום. עם זאת, כשהחרדה הופכת מוגזמת, תכופה ובלתי מבוקרת, היא עלולה להשתלט על חיינו ולפגוע משמעותית באיכות החיים. אנשים הסובלים מהפרעות חרדה חווים תחושות של פחד, מתח וחששות מתמידים, שמקשים על תפקודם היומיומי, יחסיהם הבינאישיים וסיפוקם הכללי מהחיים. החרדה יכולה להתבטא במגוון דרכים, החל מדאגות בלתי פוסקות, דרך קשיים חברתיים ועד להתקפי פאניקה מציפים.

טיפול טבעי בחרדות – פתרון יעיל ובטוח

לאור ההשפעה העמוקה של חרדות על רווחתו הנפשית של האדם, חיוני למצוא פתרונות יעילים ובטוחים להתמודדות עם האתגר. בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים פונים לטיפול טבעי בחרדות כאלטרנטיבה מועדפת לטיפול תרופתי. הגישה הטבעית מתמקדת בחיזוק יכולות ההתמודדות הפנימיות, איזון הגוף והנפש, ומציאת שורשי החרדה כדי לטפל בהם מהבסיס. בעזרת שילוב של תמציות ניתן להשיג הקלה משמעותית בתסמיני החרדה, תוך שיפור איכות החיים והתחושה הכללית של המטופל.

תמציות פרחי באך לרכישה:
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.

טיפול טבעי בחרדות: ראשית, יש לזהות את החרדה

ישנם מספר סימנים פיזיולוגיים, קוגניטיביים והתנהגותיים, המאפיינים מצבי חרדה. להלן תסמיני החרדה הנפוצים ביותר:

 • רעד
 • הזעת יתר
 • דופק מואץ
 • בחילות
 • תחושת פניקה
 • ביקורת עצמית גבוהה
 • הערכה עצמית נמוכה
 • רגשות אשמה
 • עצבנות
 • פחדים שאינם רציונליים
 • פגיעה בדימוי הגוף

חשוב לציין, שגם אם רק חלק מהסימנים מופיעים, אך הם חוזרים על עצמם, עדיין המצב יוגדר כחרדה – ויש צורך בביצוע טיפול טבעי בחרדות, ומומלץ לעשות זאת באמצעות פרחי באך לחרדות (הסבר בהמשך).

סוגים נפוצים של חרדות

קיימים סוגים שונים של חרדה, כאשר לכל סוג יתבצע טיפול טבעי בחרדות בצורה מעט שונה ובהתאמה לאבחון ההתחלתי אשר יבוצע על ידי המטפל. לעיתים, החרדה נובעת מהמאפיינים האישיים של האדם, דוגמת חרדות אצל אנשים הסובלים ממשקל עודף או מהשמנת יתר או חרדה חברתית אצל ילדים.  נסקור כאן כמה מסוגי החרדות הנפוצות ביותר:

 • הפרעת חרדה מוכללת – הנפוצה בין הפרעות החרדה. מאופיינת בדאגה וחרדה מוגברות באופן תמידי הנוגעות במגוון נושאים ותחומים. חרדה כרונית כזו שמלווה במתח בלתי פוסק, עלולה לפגוע בתפקוד היומיומי של הסובלים ממנה ולהשפיע על כל היבטי החיים. לכן, צריך לבצע טיפול טבעי בחרדות.
 • חרדה חברתית – מאופיינת בתסמיני חרדה במפגשים ובמצבים חברתיים. לעיתים מדובר במצבים ספציפיים כמו פחד לאכול מול אנשים, ולעיתים החרדה רחבה יותר ומופיעה בכל אינטראקציה חברתית. חרדה חברתית עלולה להביא להסתגרות, בדידות והימנעות מאינטראקציות חברתיות. במקרים רבים של חרדה חברתית טיפול אלטרנטיבי חולל שינוי משמעותי.
 • הפרעת פאניקה – מאופיינת בהתקפי חרדה חוזרים ונשנים ובלתי צפויים ללא סיבה או טריגר שנראה לעין. ההתקפים כוללים תחושת פחד חזקה עד משתקת, תסמינים גופניים שונים, ובמקרים חמורים אף תחושת ניתוק מהגוף.
 • חרדת נטישה – מאופיינת בפחד עז, שאנשים קרובים למטופל יעזבו בפתאומיות או שיקרה להם אסון. החרדה כוללת סיוטים על פרידה כמו גם תסמינים פיזיולוגיים לפני מצב פרידה. לעיתים היא פוגעת בתפקוד תקין כמו לדוגמה ילדים שחוששים ללכת לבית ספר.
 • הפרעת דחק פוסט טראומטית – חרדה שמתפתחת לאחר חשיפה לאירוע שנחווה כטראומטי וכוללת זיכרונות חודרניים, פלאשבקים וסיוטים. הסובלים ממנה עלולים לצמצם התנהגויות ופעילויות כדי שלא להיחשף לטריגר שיעורר את הטראומה, ומאופיינים בחוסר ויסות מערכת העצבים שמשפיע על התפקוד היומיומי.
 • פוביות ספציפיות – פחד עז מגורמים ספציפיים, המוביל להימנעות מכל קרבה לאותו גורם. לדוגמה, פוביה מבעלי חיים, פחד גבהים, פחד מטיסות, אגורופוביה – פחד ממקומות ציבוריים, פוביה מינית המאופיינת בחרדת ביצוע, פוביה מנהיגה וכיוב'.

אבחון יסודי ומדויק הוא המפתח האפקטיבי עבור טיפול טבעי בחרדה

אבן היסוד של טיפול טבעי מוצלח בחרדה הוא אבחון מדויק ומותאם אישית. כל אדם הוא עולם ומלואו, ולכן חשוב להקדיש זמן ומשאבים על מנת להבין לעומק את הסימפטומים הייחודיים, הרקע האישי, אורח החיים, והיסטוריית החרדה של המטופל. תהליך האבחון כולל שיחה מעמיקה עם המטופל, מילוי שאלונים רלוונטיים, וצפייה בדפוסי ההתנהגות וההתמודדות. על בסיס המידע שנאסף, ניתן לגבש תוכנית טיפול מותאמת אישית, המשלבת כלים טיפוליים שונים ומתייחסת באופן פרטני לנסיבות ולצרכים הספציפיים של המטופל. שיתוף פעולה פורה ויחסי אמון בין המטפל למטופל הם קריטיים להצלחת התהליך הטיפולי.

כמובן, שקיימים סוגי חרדה שונים שונים, כאשר כל סוג יטופל בצורה מעט שונה ובהתאמה לאבחון ההתחלתי אשר יבוצע על ידי המטפל. לעיתים, החרדה נובעת מהמאפיינים האישיים של האדם, דוגמת חרדות אצל אנשים הסובלים ממשקל עודף או מהשמנת יתר (ראה מחקר) או בעיות אחרות.

יתרונות טיפול טבעי בחרדות

 • מטפל בגורם ולא בסימפטום – טיפול בחרדה באמצעות פרחי בך מכוון לטפל בשורש החרדה ולא רק בתסמיניה. זאת לעומת תרופות קונבנציונליות שמטפלות נקודתית בהקלה בתסמיני החרדה, ובמידה ומפסיקים לצרוך אותן, החרדה חוזרת.
 • טיפול אפקטיבי – עצם העובדה שהטיפול נוגע בפתרון הבעיה עצמה, הופך אותו לאפקטיבי ובעל השפעה לטווח ארוך.
 • אינו ממכר – התמציות הן טבעיות ואין להן אפקט של התמכרות כמו תרופות נוגדות חרדה שונות אחרות.
 • אין תופעות לוואי – זהו טיפול טבעי בחרדה, ובהתאם לכך הוא אינו גורר תופעות לוואי כדוגמת בחילות, סחרחורות, כאבי ראש ועוד.
 • פחות פוגע בכיס – בניגוד לדעה הרווחת לפיה טיפול בחרדה באמצעים טבעיים יקר יותר מטיפול קונבנציונלי, הטיפול עשוי לספק פתרון ארוך טווח גם לאחר צריכת התמציות. זאת בניגוד לתרופות חרדה אחרות שיש בהן תלות לאורך זמן ובהתאם לכך נדרש להן תקציב קבוע.

דרכים לטיפול

השלב ראשון בהליך טיפול טבעי בחרדות, הוא אבחון הבעיה. כאשר קיימים סוגי חרדות שונים, כל אחד מהסוגים יכול לבוא לידי ביטוי ברמה אחרת. לכן, נהוג לאבחן באופן פרטני את מצב המטופל, ולבסס על אותו אבחון תכנית טיפולית מותאמת אישית.

אחת השיטות הפופולאריות היא באמצעות תמציות. הטיפול מבוסס על תמציות כאשר המטופל אמור ליטול את התמציות מספר פעמים ביום, ויש לעשות זאת בהתאמה להנחיות אותן הוא יקבל מהמטפל. היתרון של טיפול בחרדות, כמו גם טיפול בדאגות ופחדים, נובע בראש ובראשונה מההתאמה האישית של הטיפול למטופל. יתרון נוסף נובע מהעובדה שמדובר בטיפול טבעי, כך שאין צורך לחשוש מתופעות לוואי שונות אשר ילוו את הליך הטיפול.

הטיפול יכול להיות טיפול משלים לטיפולים אחרים, כמו טיפול פסיכולוגי או טיפול פסיכיאטרי לדוגמה, והוא גם יכול להיות טיפול בפני עצמו. בכל מקרה, חשוב מאוד להגיע לתהליך הטיפולי עם רצון, ומתוך הבנה כי שיתוף פעולה מלא יכול לסייע בקידום התהליכים לקראת ההחלמה.

מנגנון הפעולה של תמציות פרחי באך בטיפול טבעי בחרדה

תמציות פרחי באך הן אחד הכלים המרכזיים בטיפול הטבעי בחרדה. שיטת הטיפול פותחה על ידי ד"ר אדוארד באך, רופא בריטי שהאמין כי לכל פרח יש תדר רטט ייחודי המסוגל להשפיע על מצבו הרגשי והנפשי של האדם. התמציות מופקות מפרחי בר הגדלים בטבע, ומכילות את האנרגיה המאזנת והמרפאה שלהם. על ידי נטילת תערובת מותאמת אישית של תמציות פרחים, המטופל יכול לחוות שחרור של רגשות שליליים, הגברת תחושת השלווה הפנימית, וחיזוק כוחות ההתמודדות והחוסן הנפשי. פרחי באך פועלים בעדינות על המערכת הרגשית, ומאפשרים תהליך של איזון עצמי וריפוי טבעי. הם בטוחים לשימוש ואינם ממכרים, מה שהופך אותם לאלטרנטיבה אידיאלית עבור רבים הסובלים מחרדה.

חשיבות בבחירת המטפל בתהליך טיפול טבעי בחרדה

במטרה לקבל טיפול טבעי בחרדות אשר יספק תוצאות, חשוב מאוד להקפיד ולבחור בצורה מושכלת ונבונה את המטפל. בין הקריטריונים לבחירה נכונה של מטפל/ת נמנים:

 • מומחיות – ידע וניסיון בתחום טיפול אלטרנטיבי בחרדות
 • התאמה אישית – תוכנית טיפול שנבנית בהתאמה אישית לכל מטופל בהתאם לחרדה ממנה הוא סובל, ולתסמינים השונים שהוא חווה.
 • יחס אישי וזמינות – יש חשיבות רבה למטפל או מטפלת שמכירים היטב את המטופלים ואת סיפור החרדה שלהם, וזמינים למתן מענה, ככל הנדרש, גם לאחר בניית תוכנית טיפול טבעי בחרדות.
 • המלצות וביקורות – אלו יכולות להעיד על אמינות המטפל/ת ועל הצלחות טיפוליות.

עקרונות הפעולה של הפרחים ואיזון מצבים רגשיים

עקרונות הפעולה של טיפול טבעי בחרדות באמצעות פרחי באך מבוססים על ההבנה שלכל פרח יש תדר אנרגטי ייחודי, המתהדהד עם איכויות רגשיות ומנטליות מסוימות. על פי גישה זו, כאשר אדם נמצא בחוסר איזון רגשי, האנרגיה של פרחים מתאימים יכולה לסייע בהשבת ההרמוניה הפנימית. המפתח לטיפול אפקטיבי הוא לזהות את ההתנהגויות, המחשבות והרגשות הלא-מיטביים השולטים באדם, ולהתאים להם תמציות פרחים רלוונטיות. לדוגמה, פרח ה-arch עשוי לסייע במצבים של תחושת נחיתות וחוסר ביטחון עצמי, בעוד שפרח הMimulus מתאים לפחדים ספציפיים מדברים מוגדרים כמו גובה או עכבישים. פעולתן העדינה של התמציות איננה בבחינת "תיקון" של הרגשות, אלא חיזוק האיכויות החיוביות המנוגדות להן, ובכך מתן אפשרות למטופל לבחור בקלות רבה יותר בתגובה הרגשית המיטיבה.

מה אני מציעה למטופליי בתחום טיפול טבעי בחרדות?

בתור מומחית בתחום טיפול טבעי בחרדה, אני מציעה עבורכם מספר אופני טיפול. תוכלו לרכוש תמציות לחרדות מותאמות, בהתאם אל סוג החרדה, או לתסמינים שאתם חווים בחייכם האישיים. חשוב לדעת, כי במקרה זה טיפול  עשוי לסייע לאנשים החווים חרדות עקב שינויים או חשש משינויים. בנוסף לכך, תוכלו לבחור תמציות בהתאמה אישית, אותן אתאים לכם לאחר תהליך אבחון הכולל שאלון אישי, בחינת ההיסטוריה הרפואית שלכם, השפעת החרדות על חייכם וכן הלאה. דבר אחד בטוח: כאשר המטפל הוא מנוסה ומקצועי, הוא ידע לספק את התוצאות הטובות ביותר בזמן הקצר ביותר.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן

אני משלבת רקע אקדמי עשיר בפסיכולוגיה עם הכשרה מקיפה ברפואה משלימה ובפרט בטיפול בפרחי באך.

יש לי ניסיון רב בליווי מטופלים עם סוגים שונים של חרדה, והצלחות מוכחות בהקלה על תסמינים ושיפור איכות החיים. מעבר לכך, אני מביאה הבנה עמוקה, אמפתיה ומחויבות אישית לתהליך הטיפולי.
אני מציעה טיפול הוליסטי המשלב בין תמציות פרחי באך ושיחות טיפוליות. הטיפול מותאם אישית לכל מטופל על פי הרקע, הסימפטומים והצרכים הספציפיים שלו.

אני מאמינה שהגישה הטבעית מאפשרת לטפל בשורשי החרדה ולא רק להקל על התסמינים, ובכך לייצר שינוי עמוק ובר-קיימא.
פרחי באך הם מערכת של 38 תמציות פרחים, שפותחה ע"י ד"ר אדוארד באך במטרה לסייע באיזון מצבים רגשיים שליליים. כל פרח מתכתב עם איכות רגשית ומנטלית ספציפית, כך שבאמצעות הרכב אישי של תמציות ניתן "לכוון" לדפוסי החרדה הפרטניים של כל מטופל.

פרחי באך פועלים בעדינות ברובד האנרגטי-רגשי כדי להגביר את החוסן הנפשי ולהעצים את ההתמודדות הפנימית עם רגשות מאתגרים.
הטיפול הטבעי בגישה שלי מתאים למגוון רחב של סוגי חרדה, כולל חרדה חברתית, חרדה מוכללת (GAD), התקפי פאניקה, פוביות ספציפיות, חרדה בריאותית, חרדת נטישה ועוד.

בזכות האופי המותאם-אישית של הטיפול, ניתן לתת מענה ממוקד לצרכים הספציפיים של כל אדם, תוך מתן כבוד לנקודת המוצא והאתגרים הפרטניים שלו. כמו כן, שילוב מספר תמציות מאפשר להיטיב עם מנעד רחב של תסמיני חרדה.
פרחי באך הם טיפול טבעי ועדין. אין בהם חומרים כימיים, תרופתיים או צמחים רעילים. בזכות השיטה הייחודית של הכנת התמציות, הן נחשבות בטוחות לחלוטין לשימוש ואינן גורמות לתופעות לוואי שליליות.

התמציות מתאימות לשימוש עבור כל הגילאים, כולל תינוקות, ילדים, נשים בהיריון, מבוגרים וקשישים. בנוסף, הן אינן ממכרות ואין בעיה להשתמש בהן לאורך זמן.
הטיפול הטבעי בשיטת פרחי באך משתלב היטב עם טיפולים אחרים לחרדה, כולל טיפול תרופתי ופסיכולוגי. התמציות אינן מכילות רכיבים כימיים שעלולים להתנגש עם תרופות, והשפעתן האנרגטית אינה מפריעה לתהליכים טיפוליים אחרים.

למעשה, בזכות האפקט המאזן שלהן על מערכת הרגשות, הן יכולות לתמוך ולהעצים טיפולים מקבילים. יחד עם זאת, אני תמיד ממליצה למטופלים ליידע את הרופא או המטפל האחר שלהם על נטילת תמציות פרחי באך. שיתוף פעולה בין אנשי המקצוע הוא מפתח להצלחה.
תהליך הטיפול מתחיל בשיחת אינטייק מעמיקה, בה אני מכירה לעומק את המטופל ואת הרקע לחרדות שלו. נבנה יחד הגדרה של המוקדים לעבודה בטיפול ושל המטרות האישיות שלו.

על סמך האבחון, אני מרכיבה עבורו תערובת מותאמת אישית של תמציות פרחי באך, אותה הוא ייטול מספר פעמים ביום. כל כמה זמן נעדכן את התמציות בהתאם להתפתחות התהליך. בנוסף, אתן למטופל המלצות תזונתיות ושינויי אורח חיים שיתמכו בהפחתת החרדה.
אין נוסחה קסם או כדור פלא שיעלים את החרדה בין רגע. הטיפול הטבעי הוא תהליך שדורש מחויבות ונכונות להתמודד עם האתגרים הרגשיים שבבסיס החרדה, יחד עם פתיחות לצמיחה ושינוי. עם זאת, אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד אצל מטופלים שמגיעים עם מוטיבציה אמיתית ושותפים באופן פעיל לתהליך.

בעזרת תמיכה צמודה ושילוב של כלים מגוונים, ניתן להשיג הקלה משמעותית בתסמינים ושיפור ניכר באיכות החיים. אזמין אותך לשיחת היכרות ללא התחייבות, בה תוכל לחוש את הגישה הטיפולית המיוחדת שלי ולהחליט אם היא מתאימה לך. המסע להחלמה מחרדה הוא מאתגר, אך בהחלט אפשרי - ואשמח ללוות אותך בדרך הזו.
WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי