טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז – אפשר גם אחרת

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז
תוכן עניינים

סוף סוף – טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז, ללא חומרים כימיים או תופעות לוואי

כיום, תתקשו למצוא כיתה שאין בה ילדים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז: ההערכות של משרד הבריאות מדברות על כ-10-5% מבין הילדים בגיל בית הספר, נתון חריג בשכיחותו. רבים טוענים שהגורמים שאחראים למגמת העלייה בכמות הילדים שסובלים מ-ADHD הם תזונה לא בריאה שמלאה במזונות מעובדים וסוכרים שגורמים לתסמינים דוגמת עצבנות, מתח, לחץ וחוסר סבלנות, חוסר ריכוז ותזזיתיות בשילוב עם אורח חיים מהיר. בתרבות שלנו, יכולות מולטי-טסקינג כמו להתכתב בוואטסאפ בזמן ארוחת הצהריים בזמן שאנחנו מעורבים בשיחה עם האדם שלצידנו, הן יכולות ראויות להערכה שמקבלות תגמול בחיים האמיתיים בצורת הרגשה של הספק גבוה וג'אגלינג מוצלח בין תחומי החיים. אין פלא שהילדים שלנו לא מצליחים להתרכז ליותר מכמה דקות במה שהמורה אומר או בשיעורי הבית שלהם. אבל מסתבר שיש טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז, והוא נגיש יותר ממה שאתם חושבים?

ריטלין – טיפול בהפרעות קשב וריכוז עם תופעות לוואי והשפעה קצרת טווח

הטעות שבה נופלים רוב ההורים שמחפשים טיפול בהפרעת קשב וריכוז לילדים שלהם היא שהם פונים כמוצא ראשון לתרופות כמו ריטלין וקונצרטה כדי לשפר את המצב באופן מיידי. במאה ה –21, החיים שלנו מבוססים על פתרונות מיידיים וסיפוקים מהירים, לכן כדור קטן שישפר את המצב באופן זמני נשמע כמו פתרון מושלם. אבל מה יקרה לפתרון הזמני הזה כשהילד יגיע לקורס בצבא, או ילמד לתואר ראשון באוניברסיטה? פתרון הריטלין לא עומד במבחן הזמן. התרופות הכימיות מעניקות רק שיפור זמני של המצב, שמגיע עם מחיר גבוה של תופעות לוואי מאוד לא רצויות, התמכרות פיזית ותלות רגשית בתרופה כימית רק כדי להתמודד עם מצבים בהם נדרשת יכולה הקשבה וריכוז.

כדורי הריטלין והקונצרטה ,שנחשבו בעבר לתרופות פלא שמאפשרות לילדים להיכנס לפוקוס וללמוד ביעילות, מאבדות במרוץ השנים את מעמדן כטיפול המוביל בילדים הסובלים מ – ADHD. האפשרות לטפל בצורה טבעית ומקיפה בילדים שמתקשים להתרכז ולמקד את הקשב שלהם הפכה בשנים האחרונות למבוקשת במיוחד בקרב הורים לילדים שמטופלים בתרופות אלו. ההורים מבינים שכדורי הריטלין הם לא הפתרון הנכון ומחפשים פתרון אמיתי לבעיה, מתוך ההבנה שריטלין הוא רק "פלסטר" שמהווה פתרון זמני שיעיל למספר שעות בלבד ולא נותן מענה אמיתי שמטפל בבעיה מהשורש. וזה עוד לפני שדיברנו על תופעות הלוואי של הריטלין שהופכות את הילד לסוג של זומבי חסר תשוקה, עניין, רצון ותיאבון.

היתרונות שבשימוש בתרופות כמו ריטלין קיימים, אך חשוב להקפיד על השימוש בתרופה רק כמוצא אחרון בהן צריך להעניק לילד פתרון לסיטואציות מורכבות (תקופת מבחנים, למשל) בשלבים מוקדמים של הטיפול הטבעי. המטרה הסופית של הטיפול הטבעי היא להוריד את המינון כמה שניתן ואף להפוך את השימוש בה למיותרת על ידי מתן כלים טבעיים וברי-קיימא שיעזרו לילד לטפל בבעיה.

טיפול טבעי הפרעות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז דורשת פתרון אמיתי

הפרעות של קשב וריכוז גורמות לילד להיות אימפולסיבי ולהתנהג בצורה שלא מתאימה לסיטואציה שבה הוא נמצא ושאינה תואמת את הציפיות ממנו. כשנדרש ממנו לשבת בשקט בכיתה, הוא מדבר עם החבר או מתופף על השולחן. כשהוא מנסה ללמוד למבחן, הוא מוצא עצמו חושב על כל דבר אחר חוץ מספר הלימוד. כשהגיע הזמן ללכת לישון, מבחינת הילד הגיע הזמן לשחק ולרוץ ברחבי הבית.

הבעיות האלו הן לא סתם מחלה כמו שפעת או כאב ראש, והטיפול התרופתי מטפל כאן רק בסימפטומים – ולא בבעיה עצמה. הבעיות נובעות מחוסר יכולת של הילד להתנהג על פי חוקים ונורמות מסוימות, וגם אם לפעמים נראה מהצד כאילו הוא "עושה מה שהוא רוצה", חשוב לזכור שמדובר בבעיה עמוקה יותר מאשר בעיית משמעת פשוטה, והיא דורשת הבנה, יחס, אבחון מעמיק וטיפול מעמיק.

פרחי באך – טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז בהתאמה אישית

הטיפול הטבעי מטפל בילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז באמצעות גישה הוליסטית שמטרתה לטפל בבעיה משורשה, ליצור שינויים באורח החיים ולהקנות כלים להתמודד עם הבעיה.
הטיפול מתחיל באבחון כולל של הרגלי האכילה של הילד, הרגלי השינה שלו והעולם הרגשי שלו.
הפרעת קשב וריכוז היא שם כללי למחלה, אך היא יכולה להתבטא בהרבה צורות. יש ילדים שינדדו בדמיון שלהם לעיתים תכופות, כאלו שמאבדים עניין במטלה שהם מבצעים לאחר זמן קצר או כאלו שלא יכולים לשבת לרגע וחייבים להיות בתנועה כל הזמן. לכל בעיה מותאם הפתרון המתאים ביותר.

פרחי באך היא כנראה השיטה הנפוצה ביותר בתחום של טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז והיא נחשבת לאחת השיטות היעילות עבור הסובלים מהמחלה. את שיטת הטיפול פיתח רופא והומאופת בריטי בשם אדוארד באך שפיתח את השיטה בעת מחקר שביצע בתחום של תמציות פרחים באזורים כפריים ברחבי אנגליה. באך פיתח 38 תמציות שונות המופקות מחלקי פרחים, ניצנים, שיחים ועצים, כאשר לכל אחת השפעה שונה ומיועדת לטיפול בבעיה אחרת.

טיפול בפרחי באך מבוסס על התאמה אישית, כך שהמטפל ירכיב לילד את הטיפול בתמציות הבאך שמתאימות לבעיה איתה הוא מתמודד. תמציות באך יעילות במיוחד במקרים בהם נדרש טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז ויעילות גם כטיפול בבעיות רגשיות ונפשיות שונות. מכיוון שאין כאן תופעות לוואי או סיכונים, פרחי באך לילדים מומלצים מאוד עבור אוכלוסייה שטיפולים אחרים, כפי שכבר ראינו, עלולים לפגוע בהם.

אז איך בדיוק זה עובד? במקרים בהם הילד חוזר על אותן הטעויות שוב ושוב ולא לומד מהטעויות שלו, נוצר קושי ממשי ללמוד ולהשתפר בתחומים רבים, התמצית המתאימה תהיה תמצית "Chestnut Bud" (ניצן הערמון) אשר מסייעת להתמקד וללמוד בצורה טובה יותר. במקרים של ילד שסובל מהתקפי זעם, חוסר שליטה עצמית, אלימות ורצון להרוס ולהזיק, תמצית ה”Cherry Plum” תעזור לילד להשתלט על עצמו ולהירגע.
תמצית “Larch” תתאים לילד שלא מצליח להתמיד או ליזום בגלל רגשות של חולשה ונחיתות שגורמים לו לחוסר ביטחון עצמי והרגשה של חוסר מסוגלות. תמצית ה – “Impatiens” היא אחד הפתרונות היעילים בתחום של טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז והיא עוזרת במצבים בהם הילד לא מצליח להתרכז ולהשקיט את הרעש שבראש שלו. התמצית מסייעת לילדים תזזיתיים שחייבים להיות בתנועה ולזוז כל הזמן להירגע ולהפוך סבלניים יותר.

לכל תמצית יש את הכוח שלה והבעיות שבהן היא מטפלת בצורה הטובה ביותר, תפקידם של המטפלים בפרחי הבאך הוא להתאים את הטיפול לבעיות הספציפיות איתן הילד מתמודד. בחנות שלי תוכלו למצוא תמצית ייעודית למטרת טיפול בהפרעות קשב וריכוז, כשבנוסף תוכלו לרכוש תמצית בהתאמה אישית מלאה על פי המאפיינים של הילד שלכם, התסמינים שהוא חווה וכן הלאה.

לרכישת תמציות פרחי באך בחנות:

 

שילוב טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז עם טיפול התנהגותי

בעיית הקשב והריכוז נובעת מחוסר שליטה של הילד ומעליית רגשות שליליים כמו כעס, חוסר מסוגלות, חוסר ביטחון עצמי, חוסר יכולת לוויסות רגשי ועוד. הצעד הראשון של טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז צריך להיות פגישה עם מטפל או מטפלת בפרחי באך כדי להניע את תהליך הטיפול. אחרי שהתחלתם לטפל בילד או הילדה בתמציות פרחי הבאך, רצוי מאוד לשלב גם טיפול התנהגותי ורגשי שיעזור לילד לרכוש כלים להתמודד עם הבעיות שלו בעצמו.

טיפולים כמו טיפול פסיכולוגי-התנהגותי שילמד את הילד לשלוט בהתנהגות שלו וברגשות שלו וילמד שיטות להרגיע את עצמו, או טיפול ביופידבק שיעזור לילד להכיר את הקשר שבין המצב הפיזיולוגי שלו לבין הרגשות שהוא חווה. בנוסף הילד יכול ללמוד שיטות הרגעה, כמו תרגילי נשימה או מדיטציה הם טיפולים משלימים מעולים.

טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז בא לתת מענה מקיף לילד ולא רק לטפל ולהשתיק את הסימפטומים. חשוב שגם אתם, כהורים, תהיו חלק פעיל מהתהליך. דאגו שהילד ישן בצורה מסודרת ויאכל אוכל בריא. הראו אהבה לילד, תמכו בו במהלך התהליך ודברו איתו על הרגשות שלו. הראו לו שהוא מסוגל, תגרמו לו להאמין בעצמו ותעזרו לו לבנות דימוי עצמי חזק – אנחנו מבטיחים שהתוצאות יהיו שוות את ההשקעה שלכם.

 

הכותבת: שרון אזולאי – מטפלת מוסמכת בתמציות פרחי באך מטעם המרכז לפרחי באך באנגליה. מדריכת הורים לגיל הרך ומלווה רגשית נשים וגברים בטיפולי פוריות.

 

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי