טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז – אפשר גם אחרת

פרחי באך קשב וריכוז
תוכן עניינים

הנושא של הפרעות קשב וריכוז נמצא בכותרות הרבה מאוד בשנים האחרונות, ומעורר מחלוקת של ממש. מעבר לשאלה האם יש אבחון יתר של בעיות קשב וריכוז בישראל, עולה שאלת הטיפול בהן. נראה שכיום היד על ההדק קלה בהתאמה של כדורי ריטלין וקונצרטה, לעיתים כשיטת ברירת מחדל של הטיפול בהפרעה, אולם רשימת הסיכונים ותופעות הלוואי שלהם פשוט אדירה. טיפולים אחרים במישור הנפשי, דוגמת ביקור אצל פסיכולוג, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי או ריפוי בעיסוק, עשויים להיות יעילים אולם גם ממושכים ומורכבים לביצוע. החדשות המעודדות הן שקיימת דרך אחרת, וכך טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז עשוי לסייע מאוד לסובלים מההפרעה, עם מינימום תופעות לוואי או סיכונים.

מהן הפרעות קשב וריכוז?

הפרעות קשב וריכוז הולכות פעמים רבות יד ביד עם היפראקטיביות, ולכן נהוג להתייחס לבעיה הכוללת בתור ADHD, ובעברית: "הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות", או לפי האקדמיה ללשון העברית: "הפרעת קשב ופעלתנות יתר". גם אם לא כל התסמינים מופיעים או נותנים את אותותיהם באותה מידה, ההשפעה ברורה: ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, עם או בלי היפראקטיביות, מוצאים עצמם פעמים רבות מתקשים מאוד על ספסל הלימודים, מה שמהווה פגיעה משמעותית בהישגים שלהם.

השלכות אפשריות שליליות נוספות של ההפרעה אצל ילדים הן קשיים חברתיים, בעיות התנהגותיות וירידה בדימוי העצמי. הפרעות קשב וריכוז המלוות את הילד גם בנערותו ובבגרותו, כפי שצפוי לקרות, מקשות מאוד גם בעתיד בשלל המישורים של החיים: השכלה גבוהה, עבודה, קשרים זוגיים, קשרי משפחה וכן הלאה. לכן, חשוב לקבוע טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז כבר בגיל צעיר

תמציות פרחי באך לרכישה:
-17%
-17%
-17%
-17%

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז או תרופות?

הטעות בה נופלים רוב ההורים שמחפשים טיפול לילדים שלהם היא שהם פונים כמוצא ראשון לתרופות כמו ריטלין וקונצרטה כדי לשפר את המצב באופן מיידי – וזה בדיוק ההיפך מביצוע טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז. אז נכון, במאה ה –21, החיים שלנו מבוססים על פתרונות מיידיים וסיפוקים מהירים, לכן כדור קטן שישפר את המצב באופן זמני נשמע כמו פתרון מושלם. אבל מה יקרה לפתרון הזמני הזה כשהילד יגיע לקורס בצבא, או ילמד לתואר ראשון באוניברסיטה? פתרון הריטלין לא עומד במבחן הזמן. התרופות הכימיות מעניקות רק שיפור זמני של המצב, שמגיע עם מחיר גבוה של תופעות לוואי מאוד לא רצויות, התמכרות פיזית ותלות רגשית בתרופה כימית רק כדי להתמודד עם מצבים בהם נדרשת יכולה הקשבה וריכוז.

כדורי הריטלין והקונצרטה, שנחשבו בעבר לתרופות פלא שמאפשרות לילדים להיכנס לפוקוס וללמוד ביעילות, מאבדות במרוץ השנים את מעמדן כטיפול המוביל בילדים הסובלים מ – ADHD. האפשרות למצוא טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז בצורה מקיפה לילדים שמתקשים להתרכז ולמקד את הקשב שלהם הפכה בשנים האחרונות למבוקשת במיוחד. ההורים מבינים שכדורי הריטלין הם לא הפתרון הנכון ומחפשים פתרון אמיתי לבעיה, מתוך ההבנה שריטלין הוא רק "פלסטר" שמהווה פתרון זמני שיעיל למספר שעות בלבד ולא נותן מענה אמיתי שמטפל בבעיה מהשורש. וזה עוד לפני שדיברנו על תופעות הלוואי של הריטלין שהופכות את הילד לסוג של זומבי חסר תשוקה, עניין, רצון ותיאבון.

כמובן שקיימים היתרונות רבים שבשימוש בתרופות, אך חשוב להקפיד על השימוש בתרופה רק כמוצא אחרון. זאת לאחר טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז, אשר יסייע לילד להתמודד עם סיטואציות מורכבות. בשלבים מוקדמים של הטיפול הטבעי. במקרה זה, המטרה היא להוריד את המינון כמה שניתן ואף להפוך את השימוש בתרופות למיותרת על ידי מתן כלים טבעיים וברי-קיימא שיעזרו לילד לטפל בבעיה.

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז – ללא חומרים כימיים או תופעות לוואי

כיום, תתקשו למצוא כיתה שאין בה ילדים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז: ההערכות של משרד הבריאות מדברות על כ-5%-10% מבין הילדים בגיל בית הספר, נתון חריג בשכיחותו. ילדים אלו זקוקים לביצוע קשב וריכוז טיפול טבעי, במטרה שיוכלו לשפר את הישגיהם, להרגיש טוב יותר ולא לקחת סיכונים של תופעות לוואי כלשהן. רבים טוענים שהגורמים שאחראים למגמת העלייה בכמות הילדים שסובלים מ-ADHD הם תזונה לא בריאה שמלאה במזונות מעובדים וסוכרים שגורמים לתסמינים דוגמת עצבנות, מתח, לחץ וחוסר סבלנות, חוסר ריכוז ותזזיתיות בשילוב עם אורח חיים מהיר. בתרבות שלנו, יכולות מולטי-טסקינג כמו להתכתב בוואטסאפ בזמן ארוחת הצהריים בזמן שאנחנו מעורבים בשיחה עם האדם שלצידנו, הן יכולות ראויות להערכה שמקבלות תגמול בחיים האמיתיים בצורת הרגשה של הספק גבוה וג'אגלינג מוצלח בין תחומי החיים. אין פלא שהילדים שלנו לא מצליחים להתרכז ליותר מכמה דקות במה שהמורה אומר או בשיעורי הבית שלהם. אבל מסתבר שיש טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז, והוא נגיש יותר ממה שאתם חושבים.

נקודת ההתחלה: אבחון

עוד לפני שחושבים על טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז הלכה למעשה, חשוב לבצע אבחון מקיף ומדויק של הבעיה. למרות ששיטות האבחון כיום הן לא תורה מסיני, נראה שברוב המקרים אפשר להתבסס עליהן על מנת לדעת האם ילד או מבוגר סובלים מהפרעת קשב, להעריך את השפעתה עליהם ואת התסמינים הנלווים: היפראקטיביות, תנועות קיצוניות במצב הרוח, רגישות יתר לגירויים, חוסר שקט, קשיים בלקיחת החלטות או בדחיית סיפוקים ועוד.

הבעיה היא שחלק מהתסמינים האלו עשויים באותה מידה להתאים לשורה ארוכה של מצבים בריאותיים, גופניים או נפשיים אחרים, ולכן על האבחון להיעשות באמצעות איש מקצוע ועל פי אמות המידה הנהוגות כיום.

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז: לא חייבים תרופות

הפרעות של קשב וריכוז גורמות לילד להיות אימפולסיבי ולהתנהג בצורה שלא מתאימה לסיטואציה שבה הוא נמצא ושאינה תואמת את הציפיות ממנו. כשנדרש ממנו לשבת בשקט בכיתה, הוא מדבר עם החבר או מתופף על השולחן. כשהוא מנסה ללמוד למבחן, הוא מוצא עצמו חושב על כל דבר אחר חוץ מספר הלימוד. כשהגיע הזמן ללכת לישון, מבחינת הילד הגיע הזמן לשחק ולרוץ ברחבי הבית.

הבעיות האלו הן לא סתם מחלה כמו שפעת או כאב ראש, והטיפול התרופתי מטפל כאן רק בסימפטומים – ולא בבעיה עצמה, ואם רוצים לפתור אותה מהשורש, כדאי לבצע במקרה טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז. הבעיות נובעות מחוסר יכולת של הילד להתנהג על פי חוקים ונורמות מסוימות, וגם אם לפעמים נראה מהצד כאילו הוא "עושה מה שהוא רוצה", חשוב לזכור שמדובר בבעיה עמוקה יותר מאשר בעיית משמעת פשוטה, והיא דורשת הבנה, יחס, אבחון מעמיק וטיפול מעמיק. אם מעוניינים לחפש טיפול טבעי קשב וריכוז שיהיה יעיל ובטוח באותה מידה, כדאי להכיר את פרחי הבאך המהווים תרופות טבעיות להפרעת קשב וריכוז.

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז בהתאמה אישית

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז נעשה באמצעות גישה הוליסטית שמטרתה לטפל בבעיה משורשה, ליצור שינויים באורח החיים ולהקנות כלים להתמודד עם הבעיה. הטיפול מתחיל באבחון כולל של הרגלי האכילה של הילד, הרגלי השינה שלו והעולם הרגשי שלו.

למעשה, הפרעת קשב וריכוז היא שם כללי למחלה, אך היא יכולה להתבטא בהרבה צורות. יש ילדים שינדדו בדמיון שלהם לעיתים תכופות, כאלו שמאבדים עניין במטלה שהם מבצעים לאחר זמן קצר או כאלו שלא יכולים לשבת לרגע וחייבים להיות בתנועה כל הזמן. לכל בעיה מותאם הפתרון המתאים ביותר. כיום, גוברת המגמה של טיפולים טבעיים בבעיות פיזיות ורגשיות, וגם במקרה של טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז זהו נושא מאוד רלוונטי.

תמציות היא כנראה השיטה הנפוצה ביותר בתחום של טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז והיא נחשבת לאחת השיטות היעילות עבור הסובלים מהמחלה. את שיטת הטיפול פיתח רופא והומאופת בריטי בשם אדוארד באך שפיתח את השיטה בעת מחקר שביצע בתחום של תמציות פרחים באזורים כפריים ברחבי אנגליה. באך פיתח 38 תמציות שונות המופקות מחלקי פרחים, ניצנים, שיחים ועצים, כאשר לכל אחת השפעה שונה ומיועדת לטיפול בבעיה אחרת.

הטיפול מבוסס על התאמה אישית, כך שהמטפל ירכיב לילד את הטיפול בתמציות הבאך שמתאימות לבעיה איתה הוא מתמודד. תמציות באך יעילות במיוחד במקרים בהם נדרש טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז ויעילות גם כטיפול בבעיות רגשיות ונפשיות שונות. מכיוון שאין כאן תופעות לוואי או סיכונים, הפרחים מומלצים מאוד עבור אוכלוסייה שטיפולים אחרים, כפי שכבר ראינו, עלולים לפגוע בהם.

לרכישת תמציות טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז מהחנות שלנו:

-17%
-17%

מהם היתרונות בבחירת טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז?

אז איך בדיוק עובד הנושא של הפרעות קשב וריכוז טיפול טבעי? במקרים בהם הילד חוזר על אותן הטעויות שוב ושוב ולא לומד מהטעויות שלו, נוצר קושי ממשי ללמוד ולהשתפר בתחומים רבים, התמצית המתאימה תהיה תמצית "Chestnut Bud" (ניצן הערמון) אשר מסייעת להתמקד וללמוד בצורה טובה יותר. במקרים של ילד שסובל מהתקפי זעם, חוסר שליטה עצמית, אלימות ורצון להרוס ולהזיק, תמצית ה”Cherry Plum” תעזור לילד להשתלט על עצמו ולהירגע.
תמצית “Larch” היא פתרון נהדר נוסף למחפשים טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז. היא תתאים לילד שלא מצליח להתמיד או ליזום בגלל רגשות של חולשה ונחיתות שגורמים לו לחוסר ביטחון עצמי והרגשה של חוסר מסוגלות. תמצית ה – “Impatiens” היא אחד הפתרונות היעילים בתחום  והיא עוזרת במצבים בהם הילד לא מצליח להתרכז ולהשקיט את הרעש שבראש שלו. התמצית מסייעת לילדים תזזיתיים שחייבים להיות בתנועה ולזוז כל הזמן להירגע ולהפוך סבלניים יותר.

במקרים של טיפול טבעי יכול מאוד לסייע. חשוב להבין כי לכל תמצית יש את הכוח שלה והבעיות שבהן היא מטפלת בצורה הטובה ביותר, תפקידם של המטפלים הוא להתאים את הטיפול לבעיות הספציפיות איתן הילד מתמודד. בחנות שלי תוכלו למצוא תמצית ייעודית למטרת טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז, כשבנוסף תוכלו לרכוש תמצית בהתאמה אישית מלאה על פי המאפיינים של הילד שלכם, התסמינים שהוא חווה וכן הלאה.

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז בשילוב עם טיפול התנהגותי

בעיית הקשב והריכוז נובעת מחוסר שליטה של הילד ומעליית רגשות שליליים כמו כעס, חוסר מסוגלות, חוסר ביטחון עצמי, חוסר יכולת לוויסות רגשי ועוד. הצעד הראשון של טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז צריך להיות פגישה עם מטפל או מטפלת בפרחי באך כדי להניע את תהליך הטיפול. אחרי שהתחלתם לטפל בילד או הילדה בתמציות פרחי הבאך, רצוי מאוד לשלב גם טיפול התנהגותי ורגשי שיעזור לילד לרכוש כלים להתמודד עם הבעיות שלו בעצמו.

מלבד הפרעות קשב וריכוז טיפול טבעי, יש גם טיפולים כדוגמת טיפול פסיכולוגי-התנהגותי שילמד את הילד לשלוט בהתנהגות שלו וברגשות שלו וילמד שיטות להרגיע את עצמו, או טיפול ביופידבק שיעזור לילד להכיר את הקשר שבין המצב הפיזיולוגי שלו לבין הרגשות שהוא חווה. בנוסף הילד יכול ללמוד שיטות הרגעה, כמו תרגילי נשימה או מדיטציה – זה יופי של טיפול אלטרנטיבי בהפרעות קשב וריכוז. טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים מונע את תופעות הלוואי והסיכונים של הטיפולים המקובלים יותר.

איך ההורים יכולים לעזור?

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז בא לתת מענה מקיף לילד ולא רק לטפל ולהשתיק את הסימפטומים. חשוב שגם אתם, כהורים, תהיו חלק פעיל מהתהליך. דאגו שהילד ישן בצורה מסודרת ויאכל אוכל בריא. הראו אהבה לילד, תמכו בו במהלך התהליך ודברו איתו על הרגשות שלו. הראו לו שהוא מסוגל, תגרמו לו להאמין בעצמו ותעזרו לו לבנות דימוי עצמי חזק – אנחנו מבטיחים שהתוצאות יהיו שוות את ההשקעה שלכם.

הכותבת: שרון אזולאי – מטפלת מוסמכת בתמציות פרחי באך מטעם המרכז לפרחי באך באנגליה. מדריכת הורים לגיל הרך ומלווה רגשית נשים וגברים בטיפולי פוריות.

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז- שאלות ותשובות

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז נחשב לבטוח, יעיל ואינו טומן בחובו סיכונים בריאותיים - מה שאי אפשר לומר על הטיפול התרופתי המקובל. הטיפולים הטבעיים עשויים להקל מאוד על התסמינים ולשפר את איכות החיים של הילדים והמבוגרים הסובלים מהפרעה, כאשר שילובם בשגרת החיים עשוי להיות פשוט מאוד.
ניתן להקל על הבעיה באמצעות שינויים תזונתיים, הומאופתיה, צמחי מרפא וכמובן שגם טיפול בעזרת פרחי באך, הנחשב לאחד היעילים והמומלצים להתמודדות עם הבעיה. ניתן ואף מומלץ לשלב בין הטיפול הקונבנציונלי לטיפול הטבעי המשלים.
WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי