פרחי באך לביקורתיות ושיפוטיות

פרחי באך לביקורתיות
תוכן עניינים

שיפוטיים וביקורתיים? הכירו את תמציות פרחי הבאך שיעזרו לכם

 

ביקורת היא מרכיב חשוב להתפתחות האנושית – אבל במינונים גבוהים או בסיטואציה הלא נכונה, היא יכולה לעשות יותר נזק מתועלת.

 

תמציות פרחי באך לרכישה:
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.

היום נדבר על טיפול בפרחי באך בשיפוטיות וביקורתיות יתר, נכיר את התופעה הזו קצת יותר מקרוב וגם נדבר על מה אפשר לעשות כדי לדאוג שהביקורת שלנו לא עוברת את גבול הטעם הטוב.

 

על היתרונות והחסרונות של הביקורתיות

 

מצד אחד, לקבל את נסיבות החיים ואת המצב הקיים כמובן מאליו ולא לפקפק בשום דבר זה מתכון לאסון. אנחנו חייבים לאמץ לעצמנו לפחות שמץ של ביקורתיות כדי שנוכל למצוא את הדרכים לשפר את עצמנו – אבל זה לא נגמר אצלנו.

 

אנחנו צריכים להיות ביקורתיים כדי להצליח לחתור לאמת. אנחנו צריכים לשפוט את העולם שסביבנו כדי להבין איך לעשות דברים בצורה יעילה ובסופו של דבר, כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר.

 

מצד שני, אנחנו גם לא יכולים להיות קשים עם עצמנו ועם העולם ותמיד להסתכל דרך עדשות השיפוטיות והביקורת. כשאנחנו שופטים את עצמנו בלי הפסקה ומבקרים כל תנועה וכל מחשבה שלנו, הסיכוי שלנו להשתפר הוא פחות או יותר אפסי.

 

מעבר לזה, אנחנו גם צריכים לדעת לקבל חלקים מאיתנו שאין לנו יכולת לשנות. אף אחד לא מושלם, ואנחנו לא יכולים לצפות מעצמנו להיות האנשים שאנחנו רוצים להיות בכל זמן נתון.

 

כשמדובר באנשים אחרים – התוצאות של ביקורתיות יתר יכולות להיות גרועות אפילו יותר. עבור אדם ביקורתי, לתת ביקורת לאדם אחר זו לא משימה קשה. אנחנו צופים באדם אחר, מזהים את הטעויות והחולשות שלו ויורים לעברו את הביקורת שלנו.

 

מה שאנחנו שוכחים לעתים, זה שלקבל ביקורת זה לא דבר פשוט. כשאנחנו מרגישים ששופטים ומבקרים אותנו בלי הפסקה ולפי סטנדרטים גבוהים אנחנו מרגישים סלידה מאותו אדם ששופט ומבקר אותנו.

כמו שכבר אמרנו – אף אחד לא מושלם. אנחנו עושים הרבה טעויות ואנחנו לא תמיד אוהבים שמזכירים לנו את זה.

 

יחי ההבדל הקטן – איפה הגבול עובר? 

 

רוב האנשים שזוכים להצלחה, בכל תחום, הם ביקורתיים ברמה מסויימת. היכולת לאתר בעיות, לזהות חוסר יעילות ולהבין איפה אנחנו ואנשים אחרים טועים היא קריטית להתקדמות ולהצלחה.

 

הבעיה מתחילה כשהביקורת שלנו מפסיקה להיות יעילה וחשובה – והופכת להיות ביקורת שלילית שפוגעת באחרים, או מגבירת חרדה למשל.

 

המטרה של ביקורת ושיפוטיות היא לעזור לאנשים אחרים ולעצמנו. לעזור לראות את הנקודות שצריך לעבוד עליהן ולהניע התפתחות. בגלל זה, חשוב מאוד שנדע לשים לב מתי הביקורת שלנו עוברת את הגבול הדק. הגבול הדק שבין ביקורת חיובית ובונה, לבין ביקורת שלילית שגורמת לאנטיגוניזם מהצד השני.

 

קשה לשים את האצבע על איפה הגבול הזה עובר ואי אפשר לתת חוקים ברורים לגבי מתי ביקורת הופכת לדבר שעדיף להימנע ממנו. מה שכן אפשר לעשות זה לזכור שביקורת היא נושא רגיש. לכן, נדרשת מחשבה כדי להעביר אותה בצורה הנכונה ובזמן הנכון.

 

איך עושים את זה? יש כמה דברים שחשוב להיות מודע אליהם כשאנחנו מבקרים אדם אחר או את עצמנו.

 

הבינו מה ההשפעה של מה שאתם אומרים 

 

אנשים ביקורתיים נוטים לומר מילות ביקורת ושיפוטיות כלפי אחרים או כלפי עצמם ללא סינון. אז בפעם הבאה שיש לכם ביקורת, חשבו על זה לרגע: מה ההשפעה של הביקורת שלנו? האם אנחנו שופטים משהו עמוק וחשוב כמו אורח חיים, דעות פוליטיות או חינוך ילדים? האם אנחנו מבקרים משהו פשוט יותר כמו כמות המלח שחבר שם בפשטידה או סוג היין שמישהו קנה בסופר?

 

היו מודעים להשפעה של מה שאתם אומרים. כשמדובר בביקורת, רגישות היא שם המשחק.

 

אמפתיה היא המפתח 

 

לפני שאנחנו רצים לבקר בחירה או פעולה שלנו או של אדם חבר, חשוב שנבין מאיפה זה מגיע. כשאנחנו מבקרים אדם אחר, אנחנו צריכים להשתמש ביכולות האמפתיה שלנו ולבחון את ההיסטוריה, הרגשות והתפיסות של אותו אדם. לא הכל שחור ולבן ובדרך כלל יש סיבות עמוקות יותר שלא נראות לעין לכל פעולה, מחשבה או בחירה שאדם עושה.

חכו לזמן הנכון

 

ביקורת יכולה להיות דבר טוב, אבל לא תמיד. זה תלוי בהרבה דברים, ובין היתר גם בטיימינג של הביקורת.

 

קחו למשל את המקרים בהם שאנחנו מבקרים את עצמנו אחרי פרידה קשה או התמודדות עם שינויים מסויימים, למשל. נכון, חשוב שנבין מה עשינו לא טוב כדי שנוכל ללמוד מזה להמשך, אבל אולי גם כדאי שנחכה קצת עם הביקורת שלנו?

 

אל תשכחו שביקורת יכולה להיות קשה לעיכול, ואנחנו לא רוצים לבעוט במישהו כשהוא כבר למטה.

בין אם מדובר בשיפוטיות עצמית או בביקורת שאנחנו נותנים לאנשים אחרים, זה לא תמיד מתאים. אל תשכחו שלא משנה כמה הביקורת הזו חשובה וקריטית, אם היא גוררת כעס ועצב במקום חשיבה ושיפור – היא לא מועילה, ואפילו מזיקה.

 

למה פרחי באך הם הפתרון

 

אנחנו נוטים לחשוב על שיפוטיות וביקורתיות כאל תכונות מולדות. או שאתה נולד אדם ביקורתי או שלא.

 

בהחלט יכול להיות שישנם מרכיבים אישיותיים שמשפיעים על הנטייה שלנו להיות ביקורתיים ושיפוטיים. אבל ה – DNA שלנו והאופי שאיתו הגענו לעולם הם בטח לא הגורם היחיד – ואולי אפילו לא העיקרי.

 

הרגשות שלנו הם מרכיב משמעותי מאוד ברמת השיפוטיות והביקורת שלנו, בין אם כלפי עצמנו ובין אם כלפי אחרים. קנאה, למשל, גורמת לנו להיות שיפוטיים כלפי אחרים. רגשות אשמה עצמית גורמים לנו לבקר את עצמנו ולשפוט בנוקשות כל דבר שאנחנו עושים.

 

זה בדיוק מה שטיפולים בפרחי באך מציעים. תמציות הבאך מסייעות להתמודד, לשנות ולטפל בבעיות רגשיות רבות, ועושות זאת ביעילות רבה. לכל תמצית יש ייעוד משלה וכל אחת משפיעה בצורה שונה. בטיפול באך מקצועי, המטפלים נפגשים אחד על אחד עם המטופל או המטופלת כדי להתאים את הטיפול בצורה אישית ומדוייקת.

 

יש כמה וכמה תמציות פרחי באך שמתאימות לטיפול בביקורתיות ובשיפוטיות יתר, והנה שתיים מהתמציות האפקטיביות ביותר.

 

PINE – נוגדן לרגשות אשמה

 

שיפוטיות עצמית יכולה להיות הרסנית ולספק לא מעט סבל למי שלא מצליח לשלוט בה.

בדרך כלל, השיפוטיות הזו נובעת מרגשות אשם עצמיים והרגשה שאנחנו לא נוהגים בצורה נכונה.

 

יש כמה נורות אדומות שיעזרו לנו לזהות אם אדם שופט ומבקר את עצמו מעבר לרמה הבריאה והנורמלית:

 

  • הוא לוקח אחריות על טעויות של אחרים
  • הוא מרגיש אשם על דברים שמעבר לשליטתו
  • הוא מרגיש אשם כל הזמן בלי קשר למחשבה או פעולה ספציפית
  • הוא מתנצל בלי הפסקה, גם כשאין צורך בהתנצלות

 

לרוב, אנשים כאלו יהיו קשים עם עצמם בלי הצדקה אמיתית. הם אנשים שעובדים קשה, שרוצים להיות טובים יותר ולהשפיע בצורה חיובית על העולם. אבל השיפוטיות העצמית פוגעת ביכולת שלהם להיות מאושרים ולהצליח במשימה שלהם.

 

תמצית ה – PINE תעזור לאותם אנשים להמשיך לזהות טעויות ולהיות ביקורתיים, אבל בצורה חיובית יותר. התמצית תפחית את רגשות האשמה המיותרים. היא תעזור לאדם להבין מתי הדברים לא בשליטתו ולא באחריותו וגם להיות סלחן יותר עם עצמו.

 

BEECH – מונעת ראייה שלילית

 

ביקורתיות כלפי העולם החיצוני וכלפי אנשים אחרים מגיעה ברוב המקרים בהקשר שלילי. אנשים ביקורתיים ושיפוטיים שמקפידים להעיר על כל טעות וכל שגיאה של האנשים שמסביבם מתאפיינים בראייה שלילית פסימית על העולם.

 

תמצית ה – Beech עוזרת לנו להיות סובלניים כלפי אנשים אחרים. היא יוצרת יכולת אמפתיה מוגברת שעוזרת לנו לראות את התמונה המלאה ומאפשרת לנו לראות דברים בצורה חיובית.

 

במקום לנסות למצוא למה לא הכל מושלם, נצליח לראות מה כן עובד, מה כן טוב ועל מה כן צריך להגיד מילה טובה.

 

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי