פרחי באך – ועוברים את תקופת המבחנים בשלום

התמודדות עם תקופת מבחנים בעזרת פרחי באך
תוכן עניינים

תמציות פרחי הבאך שיעזרו לך להתמודד עם המבחנים

מבחנים יכולים להיות מלחיצים, וההתמודדות איתם לא קלה – אבל יש דרכים להתמודד עם זה.

עם למידה מסביב לשעון וחוסר שינה, מבחנים קשים וארוכים שדורשים ריכוז מלא לאורך שעות וסטרס רציני שנובע מחשיבותם של הציונים – לעבור את התקופה הזו בשלום זה אתגר אמיתי.

לאורך השנים הוכח שלחץ מתון יכול לשפר את הביצועים הקוגניטיביים שלנו בכלל ואת הביצועים שלנו במבחנים בפרט. הבעיה היא, שאצל חלקנו הלחץ הזה לא נשאר מתון. עבור חלקנו, כל מבחן קטן גורם לחרדה, ללחץ עצום ואפילו לפחד – רגשות שפוגעים ביכולת שלנו לעמוד במשימה שלנו להצליח במבחן.

אם עד היום חשבת שהדרך היחידה להתמודד עם מבחנים היא ריטלין, היום תכיר שיטת טיפול קצת אחרת – טיפול בפרחי באך. תמציות פרחי הבאך הן פתרון יעיל וטבעי שיעזור לך להתמודד עם מבחנים בצורה טובה יותר, שהוא גם טיפול בלחץ ומתחים, שיסייע למזער את המחיר הנפשי שהם גובים ממך ולהגיע אליהם הרבה יותר רגוע.

 

לחוצים ממבחנים? אתם לא לבד 

 כבני אדם, יש לנו נטייה לחשוב שאנחנו היחידים שחווים את מה שאנחנו חווים. גם במקרה שלנו זה קורה לא מעט. אנחנו מרגישים שכולם למדו למבחן יותר טוב, שהם יודעים את החומר בצורה מושלמת ושהם רגועים מאוד. למרות שזה נראה מהצד כאילו עבור שאר האנשים המבחנים הם אתגר סביר ולא מלחיץ במיוחד, חשוב לזכור שרוב האנשים נלחצים ממבחנים. אמנם יש כאלו שמציגים את זה יותר על פני השטח, ויש כאלו שפחות – אבל בסופו של דבר, מבחנים הם לא קלים כמעט לאף אחד.

בבסיסם, מבחנים הם לא דבר שקל להתמודד איתו. כל מבחן, לא משנה אם זה מבחן בקורס מקצועי, מבחן בלימודים לתואר או מבחן בגרות בבית הספר, מגיע עם 3 תכונות שגורמות להתמודדות להיות לא פשוטה:

  1. למדתם במיוחד בשביל זה – רוב המבחנים דורשים שעות וימים של עבודה ולמידה קשה וממושכת.
    בגלל שלמדנו כל כך הרבה במיוחד בשביל אותו המבחן, כל העבודה והלמידה שבהן השקענו לאורך השנה ולפני המבחן מתנקזות לכדי כמה שעות ספורות של מבחן. דאגות נפוצות באספקט הזה הן שנשכח חלק מהמידע או שלא למדנו מספיק טוב.
  2. מבחנים הם הרי גורל – במקרים רבים, המבחן שאנחנו עושים ישפיע על המשך החיים שלנו בצורה משמעותית. זה יכול להיות מבחן סף שיקבע האם נהיה רואי חשבון או עורכי דין או מבחן בגרות שישפיע על ממוצע הציונים שלנו. עבור רוב האנשים, זה הגורם העיקרי שגורם ללחץ ולחרדת המבחנים. אנחנו מרגישים שהאחריות שיש עלינו ענקית, ובמקרים רבים מאמינים שאם לא נצליח במבחן זה יהיה אסון, וזה בטח לא מקל על המצב.
  3. הסיטואציה מלחיצה בפני עצמה – גם אם אנחנו בטוחים שלמדנו כמו שצריך ואנחנו לא לחוצים מההשלכות, לעשות מבחן זה דבר לא פשוט. מבחנים דורשים מאיתנו לשבת בחדר אחד עם עוד עשרות אנשים ולענות על שאלות מורכבות. גם אם אנחנו לא לחוצים, רוב הסיכויים שאותם אנשים לחוצים, ואנחנו כמובן מושפעים גם מהאווירה שאנשים אחרים משדרים. המבחן כשלעצמו יכול להשפיע על מידת הריכוז שלנו ועל סף הלחץ, ולפגום ביכולת ההתמודדות שלנו עם המבחן.

סקר שנערך בארה"ב בשנת 2008 בדק ומצא ש – 8 מתוך 10 סטודנטים חווים לחץ מפעם לפעם. המספרים לא משקרים – אתם לא לבד. רוב האנשים סביבכם? גם הם חווים לחץ ברמה מסויימת בגלל מבחנים.

 

 

למה דווקא טיפול בפרחי באך

 מן הסתם, אני לא רוצה שתגיעו למבחן רדומים ורגועים כאילו אתם בסדנת וויפאסנה במנזר בהודו. אתם צריכים להגיע למבחנים עירניים, מפוקסים וחדים ככל האפשר. זו הסיבה שתרופות כימיות המיועדות להרגעה או כאלו שמפחיתות לחץ וחרדה הן פתרון גרוע מאוד למבחנים בעיניי.

התרופות המערביות שאמורות לעזור לנו עם מבחנים אולי מפיגות חלק מהלחץ, אבל גם גורמות למוח שלנו להפוך להרבה פחות חד. הן הופכות אותך לסוג של זומבי ולמרות שיכולת הריכוז שלך עולה, רוב המבחנים דורשים יכולת חשיבה מסוימת שנפגמת על ידי אותן התרופות.

טיפול בפרחי באך שונה במהותו. הטיפול לא משפיע בצורה ישירה על המוח כמו תרופות פסיכיאטריות וכדורי הריטלין והקונצרטה למיניהם. תמציות הבאך משפיעות על המצב הרגשי וכל אחת מהן משפיעה בצורה שונה וממוקדת – במקום לנוון את המוח לחלוטין.

בנוסף לכך, תמציות באך הן פתרון בר-קיימא שיכול לשמש אותך לאורך זמן. זאת בניגוד לתרופות כימיות שמגיעות במקרים רבים עם תופעות לוואי קשות, גורמות להתמכרות ודורשות עליה תמידית במינונים.

בגלל שמדובר בטיפול טבעי, אין חשש מנזקים פיזיים או פסיכולוגיים או מהתמכרות ואפשר לקבל את הטיפול באופן קבוע ללא תופעות לוואי.

 

מתי נזהה שאנחנו צריכים טיפול?

לחץ ברמה מתונה יכול לעזור לנו לתפקד טוב יותר, אבל איך אפשר לזהות מתי הלחץ שבו אנחנו שרויים עובר את הגבול הבריא והאפקטיבי? יש כמה נורות אדומות שמצביעות על כך שהלחץ פוגע ביכולת ההתמודדות שלך, במקום לעזור לך:

  • אם מבחנים גורמים לך לחרדה מתמשכת או להתקפי חרדה ונדרש טיפול בחרדות
  • אם המוח לא מפסיק לחשוב ומחשבות רפטטיביות מפריעות לך ללמוד או לישון
  • אם מצב הרוח שלך ירוד ואף דיכאוני כתוצאה מהמבחנים
  • אם עולים רגשות חזקים של חוסר ביטחון ביכולת ההתמודדות עם המבחנים

במצבים כאלו, חשוב לפנות לטיפול מקצועי שיעזור לך לשמור על הבריאות המנטלית והפיזית שלך וישפר את היכולת שלך להתמודד עם מבחנים.

 

אילו תמציות יעזרו לך לנצח את המבחן?

כל תמצית באך מיועדת לטיפול במצב רגשי ונפשי ספציפי, ולכן חשוב להיפגש עם מטפל או מטפלת המתמחים בפרחי באך. לאחר שאאבחן את המצב הרגשי והנפשי שלך ואבין איך נראה אורח החיים שלך, אוכל לזהות מה מקור הבעיה ולהתאים את התמציות שמתאימות לך.

Cerato – לבטוח בידע שלך 

תמצית זו מיועדת למי שמגיע למבחנים בהרגשה שהוא לא יודע מספיק ומתלבט בין התשובות ללא הפסקה.
התופעה הזו נפוצה מאוד אפילו בקרב אלו שלמדו מספיק ומכירים את החומר הנלמד מכל הכיוונים, והתמצית הזו תעזור להפיג את חוסר ההחלטיות והביטחון.

ELM – לעמוד באחריות

תמצית זו מעולה למי שמרגיש שהאחריות שמוטלת עליו כשהוא מבצע מבחן גדולה מדי. רגשות כאלו עולים כאשר מדובר במבחן חשוב במיוחד ותמצית ה – ELM עוזרת להתמודד עם האחריות הזו ולא להרגיש שזה "יותר מדי".

Mimilus – להפיג את הפחד

אם מבחנים מפחידים אותך וגורמים לך לרצות להימנע מהם, זו התמצית בשבילך. התמצית מיועדת למי שחווה פחד ממקור ידוע, ובמקרה הזה אלו המבחנים. תמצית המימילוס תמזער את השפעות הפחד ותסייע לך לגשת למבחן רגוע ושליו יותר.

White Chestnut – להרגיע את המחשבות

למדת מעולה כל השנה וגם לפני המבחן, ועדיין המחשבות על המבחן לא עוזבות אותך לרגע? אם כן, כנראה שלא הצלחת לישון לפני המבחן ושקשה לך להתרכז בזמן המבחן עצמו. כאן תמצית ה – white chestnut נכנסת לתמונה – התמצית עוצרת מחשבות טורדניות שחוזרות שוב ושוב ועוזרת להצליח לחשוב בבהירות.

Larch – להרגיש ביטחון ומסוגלות

תחושות הביטחון העצמי והמסוגלות שלך להתמודד עם המשימה הן תנאי הכרחי להצלחה במבחן. תמצית זו היא פתרון מעולה למי שמרגיש חוסר ביטחון וחוסר יכולת לצלוח את המבחן. היא תורמת לחיזוק הביטחון העצמי, ומשפרת את תחושת המסוגלות, מה שיעזור לך להגיע אל המבחנים עם פוקוס מלא.

Rescue Remedy – הפתרון שלך למקרי חירום

אם בעבר חווית התקף חרדה, התמוטטות עצבים או לחץ אינטסיבי בגלל מבחן, כדאי שיהיה לך רסקיו רמדי זמין בפעם הבאה. מדובר בפתרון האולטימטיבי למצבי קיצון שיעזור לך להירגע ולהגיע למבחן הרבה יותר שקול.

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי