טיפול בפרחי באך לרגישות יתר

טיפול בפרחי באך לרגישות יתר
תוכן עניינים

רגישים מאוד? נפגעים בקלות? לפרחי הבאך יש איך לעזור לכם

כשאתם רואים סצנה עצובה בסרט אתם מרגישים אמפתיה כלפי הדמויות עד כדי כאב? מצבים מלחיצים ומקומות עמוסים גורמים לכם להרגיש "מוצפים" ברגשות? כל השיח הפוגעני הזה שמתחולל ברשתות החברתיות גורם לכם לחלחלה עמוקה? אתם לא לבד. יש סיכוי גבוה שאתם חלק לא קטן מהאוכלוסיה של אנשים שרגישים יותר מהאדם הממוצע.

חמישית מהאוכלוסייה האנושית מורכבת מ"אנשים רגישים מאוד", או HSP באנגלית (Highly Sensitive People). אותם אנשים רגישים חווים את העולם בצורה שונה מאשר אדם בעל רמת רגישות רגילה. רעשים חזקים עלולים לגרום לאדם רגיש להילחץ, התמודדות עם שינויים, אירועים חברתיים המוניים יכולים להפוך אדם כזה למתוח מאוד והערה ביקורתית קטנה ושולית יכולה להשאיר את האדם הרגיש ער במשך לילה שלם.

את המונח HSP טבעה בשנות התשעים הפסיכולוגית איילין ארון, שכתבה ספר עם אותו השם, ותיארה את התופעה הפסיכולוגית הנרחבת הזו. על פי הגדרתה, מערכת העצבים של אנשים רגישים מאוד גורמת להם לעבד מידע בצורה הרבה יותר מעמיקה ויסודית מאשר האדם הממוצע. עובדה זו גורמת להם לחשוב על הרגשות והמחשבות של הסובבים אותם ולהיות רגישים מאוד לגירויים פיזיים כמו רעשים ואורות. ומעבר לכל, הם נוטים להרגיש אמפתיה עמוקה לאנשים אחרים, גם אם הם זרים לחלוטין.

 

אנשים בעלי רגישות יתר מקבלים מתנה ענקית, אבל המתנה הזו גם יכולה להיות קללה. היום נבחן מה הם היתרונות והחסרונות של אנשים רגישים ונראה כיצד טיפול בפרחי באך יכול לטפל ברגישות יתר.

היתרונות של אנשים רגישים מאוד

אנשים רגישים מאוד מצליחים באספקטים רבים בחיים שלהם. ברמה המקצועית, הם זוכים להצלחה במסלולי קריירה כמו פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית וניהול. וברמה האישית, חיי המשפחה שלהם עשירים ומלאים והם נהנים מחברויות עמוקות וחזקות.

רגישות היתר של אנשים אלו מגיעה עם יכולת אמפתיה מוגברת שעוזרת להם להצליח להבין איך אנשים אחרים חושבים, להתחבר אליהם ולנתח את המניעים והרגשות שלהם. לפעמים הם יכולים לעשות את זה אפילו רק לאחר התבוננות קצרה בדרך שבה אדם מתנהג או מדבר.

אדם רגיש מזהה את הפרטים הקטנים ושם לב למה שאדם רגיל לא יצליח לראות, וזו סיבה נוספת למה רגישות היתר שלו יכולה לתת לו יתרון משמעותי במקרים רבים.

החסרונות של אנשים רגישים מאוד

בנוסף ליתרונות שיש לרגישות היתר, יש גם לא מעט חסרונות. לשם התחלה, אנשים רגישים מאוד נוטים להיעלב מאוד בקלות. אלו אותם אנשים ש"לוקחים ללב" כל מה שאומרים להם, אלו שנפגעים אפילו מוויכוח פעוט או ריב חסר משמעות. בזמן שהאדם השני כבר שכח את ההערה שזרק לאדם הרגיש או המשפט הפוגע ששיגר כשהיה עצבני – עולמו הרגשי של האדם הרגיש סוער וגועש.

אנשים אלו גם נוטים לייחס לביקורת מקצועית פן אישי במקרים רבים. הם מקבלים פידבק מהבוס או הלקוח שלהם שביצעו עבודה לא טובה, ומיד מייחסים זאת לעצמם ורואים זאת כמתקפה אישית. מסיבה זו, הם מפספסים הזדמנויות ללמידה והתפתחות אישית.

חולשה נוספת של רגישות יתר בהקשר הקריירה היא הרגישות לגירויים קלים והעוררות הגבוהה שמאלצת את האדם למצוא סביבת עבודה שקטה ומסודרת שתאפשר לו לבצע את עבודתו בריכוז מלא. הוא זקוק לסביבה שבה יוכל להירגע ולחשוב בבהירות כדי לעבוד בצורה אפקטיבית. אם אדם רגיש מרגיש שבוחנים אותו בזמן העבודה ומודדים את ביצועיו, אותם ביצועים יהיו בדרך כלל יהיו נמוכים יותר מהרגיל. זו הסיבה לכך שלמרות שאנשים רגישים יכולים להיות מנהלים מעולים, במקרים רבים הם לא מצליחים להתקדם בסולם הקריירה שלהם למשרות ניהוליות או בכירות.

החסרון הגדול ביותר הוא חוסר ההבנה של מקור הרגישות

ייתכן שאחת מהבעיות הגדולות ביותר שמביאה איתה רגישות היתר היא חוסר היכולת של הסביבה ושל האדם עצמו להבין שהבעיות איתן הוא מתמודד נובעות מרגישות יתר. במקרים רבים, אדם רגיש במיוחד תופס את עצמו וגם נתפס על ידי החברה כביישן מאוד, פחדן, חסר יכולת חברתית ומסוגר בתוך עצמו.

תמציות פרחי באך לרכישה:

הסיבות לכך פשוטות – אנשים עם רגישות יתר נוטים להיות כאלו שצריכים זמן רב יותר עם עצמם. אנשים רגישים צריכים את המרחב הפרטי שלהם כדי לאסוף את המחשבות שלהם ולמצוא שלווה פנימית. ה"ביישנות" ו"הפחדנות" שאנשים רואים מהצד היא למעשה הרגישות הגבוהה שלהם לגורמים חיצוניים ולאנשים אחרים. הרגישות הזו גורמת להם כמעט תמיד להבין, או לפחות לנסות להבין, איך האדם השני מרגיש, מה הוא חושב עליהם וכיצד מה שהם אומרים ועושים משפיע. ולחיות בצורה כזו, זה בהחלט לא פשוט.

 

טיפול בפרחי באך – הפתרון שעוזר לאנשים רגישים להצליח

נראה שאם אדם רגיש במיוחד יצליח למזער את החסרונות של רגישותו ובמקביל ללמוד להשתמש ביתרונות של רגישות היתר שלו, היא תוכל לעזור לו בתחומים רבים.

האדם הרגיש צריך, בסופו של דבר, להגיע למצב שבו הרגישות שלו משולבת עם עור עבה שקשה לחדור. הוא ישאר רגיש ואמפתי כלפי אחרים, אבל במקביל הוא ישלוט ברגישות שלו ויהיה חסין ויציב מבחינה מנטלית. כך הוא יוכל להיעזר בה לטובתו – במקום להיות מושפע מכל מה שקורה סביבו כל הזמן וללא שליטה.

היום נדבר על 3 תמציות פרחי באך שמקלות על התופעות השליליות של רגישות היתר. התמציות המעולות עוזרות למזער את השפעת הסביבה ולשפר את היכולת לווסת את העולם הרגשי שלנו.

Walnut – שכבת הגנה נוספת

"אם רק היה לי עור של פיל…" – אם אי פעם חשבתם שעור עבה יותר זה בדיוק מה שאתם צריכים בשביל להתקדם לעבר המטרות שלכם, זו התמצית הנכונה. עבור אנשים רגישים רבים זה בדיוק מה שעושה את ההבדל והתמצית הזו בהחלט עושה שינוי משמעותי.

תמצית ה – Walnut היא התמצית הראשונה שאני ממליצה לאנשים עם רגישות יתר. היא יוצרת הגנה נוספת שעוזרת לאדם להיות אמיד וחזק מנטלית, ומתאימה במיוחד לאנשים שמרגישים שהם מושפעים בקלות מהעולם החיצוני ומרגשות של אנשים אחרים.

התמצית תעזור לך להרגיש שקול ומרוחק יותר בחיי היום-יום וביחס לאנשים אחרים, ותעמעם את הנטייה הטבעית שלך להיפגע ולהיעלב במצבים בהם עדיף להימנע מכך.

ELM – בוסט של ביטחון ויכולת התמודדות

אנשים רגישים רבים נוטים לכרוע תחת לחצי האחריות והחובות שלהם, והם מרגישים שאם יקבלו עוד משימה אחת הם לא יוכלו לעמוד בעומס. ברוב המקרים, מה שמונע מאותו אדם להצליח לעמוד בלחץ הוא חוסר הביטחון והעוררות הגבוהה שיכולה לגרום לכל עכבר להיראות כמו הר.

טיפול בפרחי באך ברגישות יתר באמצעות תמצית ה – ELM עוזרת במיוחד למי שסובל ממצבים בהם הוא מרגיש מוצף ומועמס יתר על המידה. התמצית מורידה את המשקל שיש לרגשות בתהליכים מחשבתיים ומנטרלת פקפוק עצמי במצבים בהם מונח משקל רב על הכף.

Mimilus – הפחתת פחדים וחרדות

באופן הגיוני, אנשים רגישים יותר גם נוטים לפחד יותר ולהיכנס למצבי חרדה בקלות רבה יותר, עם דגש ניכר על חרדה חברתית אצל ילדים ומבוגרם. עבור אנשים אלו, סיטואציות שלא יגרמו לאנשים אחרים לצאת משיווי משקל רגשי, יכולות לעורר פחד אינטנסיבי שמונע התקדמות.

תמצית המימילוס מאפשרת טיפול טבעי אפקטיבי עבור מי שסובל מפחדים ועבור מי שמתמודד עם רגשות כמו חרדה ומתח באופן קבוע ללא גורם ספציפי או טריגר ידוע. התמצית מפחיתה את רמות הפחד של האדם ומונעת מהחרדה להשתלט עליו ולמנוע ממנו לחשוב בצורה הגיונית.

תמצית המימילוס גם עוזרת לאנשים שסובלים מביישנות שנובעת מרגישות יתר. היא עוזרת להם להצליח להתמודד עם סיטואציות חברתיות רבות משתתפים ועם מצבים בהם האדם נוטה לשדר התרגשות או לחץ.

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי