טיפול טבעי בסטרס: כי באמת אין סיבה להילחץ

טיפול למתח ולחץ
תוכן עניינים

לחוצים? מתוחים? הכירו טיפול טבעי בסטרס בעזרת פרחי באך 

כולנו יכולים להרגיש סטרס בתקופות מסוימות – זה טבעי ואפילו הגיוני. הבעיה מתחילה כשאותם רגשות משתלטים עלינו ופוגעים באיכות החיים שלנו. כשנקודת המוצא הרגשית שלנו היא לחץ ועצבים, לא משנה מה יקרה בעולם החיצוני, גם אם בחוץ הכול יהיה רגוע ושלו – בפנים נרגיש שהכול סוער. כשאנחנו חווים את הרגשות האלו כל הזמן והם מסרבים לעזוב, הם עלולים להפוך כל שיחה שגרתית עם בן או בת הזוג לריב רציני, לגרום לנסיעה לעבודה להרגיש כמו תחרות עם נהגים אחרים ואפילו לגרום לעמידה בתור בסופר להרגיש כמו מלחמה עם שאר הלקוחות שבתור. אבל לפני שנמהר לחפש טיפול טבעי בסטרס ובצרות אחרות, חשוב קודם להבין מהיכן הרגשות האלו באים ואיך אפשר לעזור לאדם שרוצה לחזור לחיות חיים רגועים ומאוזנים?

מה זה סטרס? וממה הוא נובע?

המונח סטרס, הידוע גם בתור "דחק", מציין תחושה מצוקה עקב פגיעה באיזון האורגניזם, וזאת עקב גירוי כלשהו. בפועל אלו הם מצבים בהם האדם חש בקושי בהתמודדות מסוימת המבוטאת בלחץ. גורם הלחץ נתפס אצל האדם כמשהו שמסכן אותו מבחינה פיזית או נפשית ומאיים על האדם.  רגשות אלה יכולים להופיע בעקבות גירויים שונים, חלקם פנימיים וחלקם חיצוניים. לכל מצב רגשי יש סיבות משלו והשפעות שונות על האדם, וחשוב לדעת מאיפה כל אחד מהרגשות נובע כדי להבין איך אפשר לטפל בבעיה מהשורש. נניח שאותו אדם יקבל ציון נמוך בפסיכומטרי, זה אומר שהוא לא יצליח להתקבל ללימודים שהוא רוצה להתחיל, ולכן הוא נכנס ללחץ לגבי המבחן הגדול. ואם הבוס קבע אתו שיחה, יכול להיות שהוא עשה את זה בשביל לפטר אותו, מה שאומר שתישארו בלי עבודה, ובגלל זה יכול להיות שתהיו שרויים במתח גדול בשבוע שלפני אותה השיחה. במצב שבו אנחנו חווים לחץ או מתח, חשוב לאתר את מקורות הרגשות האלו ולחשוב איך אפשר למזער את הסיכוי שהם יפגעו בנו בצורה כזו או אחרת. גם טיפול רגשי או נפשי שיעזור לנו לקבל קצת פרופורציות מגורם חיצוני יכול לעזור לנו להבין שלפעמים לא מדובר בגורם שמסכן אותנו ברמה שמצדיקה לחץ ומתח.

עצבנות הוא אחד מ"סימני הלוואי" של הסטרס. אדם שסובל ממצב של עצבנות חווה הרגשת אי נחת. העצבנות יכולה להיגרם מהרגשת חוסר אונים בסיטואציה מסוימת, מעומס משימות גדול, מתסכול פנימי ומעייפות פיזית שנובעת מחוסר שינה או מנוחה. למשל, אם יש לאדם כלשהו יותר מדי על הראש בעבודה שלו, הוא יכול להרגיש את התחושות האלה בכל עת, מה שיגרום לו להתפרצות כעס לא פרופורציונלית כאשר מפריעים לו בתמימות בזמן שיחת טלפון. במצבים בהם אנחנו עצבניים, חשוב גם כאן למצוא את מקור הבעיה. אם יש לכם יותר מדי משימות וזה גורם לכם להרגיש עצבניים כל הזמן, נסו להוריד מעצמכם קצת מהעומס. אם אתם עייפים מאוד, מצאו זמן לישון כמו שצריך ולנוח באמת.

תמציות פרחי באך לרכישה:
-17%
-17%
-17%
-17%

סטרס תסמינים עיקריים

מבחינה פיזיולוגית, סטרס הוא מצב בו הגוף מכין את עצמו לקראת אתגר כלשהו שמצפה לו, בין אם פיזי, רגשי, פסיכולוגי או כל דבר אחר. הבעיה היא שהתסמינים הנלווים של הסטרס עלולים להשפיע עלינו בצורה משמעותית ולפגוע בתפקוד שלנו, כמו גם בהתמודדות עם אותו אתגר. די אם נזכיר קוצר נשימה מסטרס, עלייה בקצב פעימות הלב ובנשימות, עלייה ברמת הקורטיזול בדם, האטה בפעילותה של מערכת העיכול ועוד. כל אלו מאפיינים לרוב את השלב הראשון של הסטרס, בו הגוף מגיב בצורה של "לחימה או בריחה" (Fight or Flight). כאשר הסטרס נשאר, אנחנו עלולים להגיע לשלב השני אותו אפשר לכנות "שלב ההסתגלות", במסגרתו עלולים להופיע עייפות ובמקרים מסוימים של סטרס חוסר שינה, חרדות וסיגול התנהגויות שאינן בריאות לנו: שבירת התפריט התזונתי המאוזן, ביצוע פעולות "מרגיעות" שבפועל מסבות לנו נזק (עישון למשל) ועוד.

בהחלט אפשר לדבר היום על סטרס כרוני, כלומר, אנשים שתחושות הסטרס מלוות אותם פעם אחר פעם ובתרחישים שונים. כאן ייתכן שהנזק שעובר הגוף יהיה אפילו משמעותי יותר, עד לרמות של קשיי שינה חוזרים ונשנים, פגיעה בפעילות המערכת החיסונית, התפתחות מחלות כרוניות מזיקות דוגמת סוכרת או יתר לחץ דם ובמצבים החמורים ביותר אף מקרי חירום דוגמת שבץ מוחי או התקפי לב. טיפול בסטרס כרוני יהיה מטבע הדברים מורכב יותר, הן עקב התסמינים או הסיכונים שעלולים לחוות והן מהסיבה הפשוטה שהטיפול דורש לעיתים קרובות ירידה לעומק. הדוגמה המובהקת היא טיפול נפשי או פסיכולוגי שמנסה להבין מהם הגורמים השורשים, המודעים והבלתי מודעים, שמסבירים את הסטרס.

חשוב לציין שמצבי סטרס ממש לא חייבים להיות שליליים בלבד. אם יודעים לתעל את הסטרס למשהו חיובי, ניתן להרוויח לא מעט דברים. חשבו למשל על מצב בו אנחנו מצליחים לסמן "וי" על המשימה החשובה מאוד של התמודדות עם סטרס, ומשתמשים בו לצרכינו. כך מנת לקבל את המוטיבציה הדרושה לנו בשלבים שונים בחיים. הלחץ, כשהוא בשליטה, יכול לשמור אותנו מפוקסים.

טיפול טבעי בסטרס

החדשות הטובות: יש טיפול טבעי בסטרס 

 טיפול בפרחי באך מסייע להתמודד עם מצבים רגשיים ונפשיים ועוזר להפיג רגשות שפוגעים באיכות החיים שלנו, ויש הרבה תמציות באך שיכולות לעזור להקל על סטרס ותחושות נלוות. התמציות האלו יכולות להביא לשיפור משמעותי במצב הרגשי שלנו ובאיכות החיים שלנו.

היום נסקור כמה מהתמציות היעילות ביותר למצבים בהם אותם רגשות הופכים למשקפיים דרכן אנחנו רואים את המציאות. כל תמצית עוזרת למצב רגשי אחר שנובע ממקום אחר, וחשוב למצוא את התמצית המדויקת שמתאימה לטיפול במצב שבו אנחנו נמצאים.

Impatiens – טיפול טבעי בסטרס הגורם לחוסר סבלנות

תמצית זו עוזרת להקל על מצבים בהם אדם מגלה חוסר סבלנות כלפי אחרים מתוך הרגשת לחץ ומתח פנימיים. מצבים אלו בדרך כלל מופיעים אצל אנשים שרוצים לגרום לדברים לקרות כמה שיותר מהר או אצל ילדים שמתעצבנים כי הם לא מקבלים את מה שהם רוצים. התמצית עוזרת למנוע מצבים כאלו, שיכולים להיות מאוד לא נעימים ומתבטאים ברוב הפעמים בהתפרצויות כעס וזעם ותסכול עזים.

 

Walnut – טיפול בלחץ שנובע משינויים

תמצית ה–Walnut עוזרת בתהליך החיוני של התמודדות עם שינויים בחיים שלנו שמשפיעים עלינו מבחינה רגשית וגורמים לנו להרגיש לחץ ומתח. שינויים כמו מעבר בין בתי ספר, בין ערים או בין עבודות יכולים להיות מלחיצים מאוד, ובעזרת התמצית הזו נוכל להתמודד עם השינויים בצורה טובה יותר מבחינה רגשית.

התמצית מתאימה גם לאנשים שעברו שינוי גדול ולא מסוגלים לשחרר את העבר ולהתקדם הלאה.

לדוגמה, אישה שעוברת מעבודה אחת לאחרת ולא מצליחה להסתגל לעבודה החדשה בגלל שהיא עדיין חושבת על העבודה הקודמת שלה ומרגישה שהיא רוצה לחזור אליה.

 

White Chestnut – טיפול במחשבות ודאגות רפטטיביות

כשהמוח מלא במחשבות ודאגות שחוזרות על עצמן שוב ושוב ומחדירות רגשות לחץ ומתח תמידיים, תמצית זו תעזור להפחית את אותן מחשבות ודאגות ותמנע מהן להציף את הראש שלנו. אדם שמתמודד עם מחשבות שחוזרות שוב ושוב שלא עוזבות אותו יכול לסבול מחוסר שינה ומשיח פנימי שנמשך כל הזמן. המוח שלו נובר בסיטואציות מהעבר ולא מאפשר לו להתרכז, לחשוב על דברים אחרים ולהתנהל בצורה תקינה. ה – White Chestnut תעזור לנקות את הראש ולהפחית את המחשבות והדאגות המיותרות.

 

לרכישה בחנות:

-17%
-17%

טיפול טבעי בסטרס עם פרחי באך

לרפואה המערבית יש אינסוף פתרונות לבעיות בריאותיות. היום מוצעים לא מעט תרופות וכדורים שאמורים לעזור לאנשים להתמודד עם מצבי סטרס, אבל יש כמה בעיות עם הפתרונות האלו שהרפואה הקונבנציונלית מציעה:

  1. כדורים אלו יכולים לעמעם את העולם הרגשי שלנו. במקום לאזן אותנו, הם פשוט הופכים אותנו לפחות רגישים ומונעים מאיתנו להיות עצמנו.
  2. חלק מהכדורים הפסיכיאטריים יכולים להיות ממכרים מאוד ולהביא איתם תופעות לוואי לא נעימות.
  3. טיפול בכדורים כאלו לא נותן פתרון בר-קיימא, אלא רק עוזר להקל זמנית על הרגשות האלו. לאחר שתפוג השפעת הכדור, נמשיך להרגיש את אותם הרגשות.

טיפול בפרחי באך במצבים הרגשיים שעליהם דיברנו היום הוא פתרון שעוזר להתמודד עם הבעיה לאורך זמן ויוצר שינוי אמיתי. במגרת טיפול פרחי באך להרגעה, יתקיים ראשית אבחון מקיף של אורח החיים, התזונה והעולם הרגשי של המטופל או המטופלת על מנת שנוכל למצוא את הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הבעיה.

בעזרת נטילת אחת מהתמציות או שילוב בין כמה מהן, יחד עם למידה של דרכי התמודדות עצמית עם אותם הרגשות, אפשר ליצור שיפור משמעותי במצבים אלו וליצור עולם רגשי יציב, מאוזן וחיובי יותר.

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי