פרפקציוניזם? הכירו את הפתרון המושלם

פרפקציוניזם
תוכן עניינים

מה הוא פרפקציוניסט?

 כולנו רוצים להצליח במה שאנחנו עושים כדי להגיע להישגים ולמטרות שהצבנו לעצמנו ולהצליח ליצור לעצמנו את החיים שאנחנו רוצים לחיות. זה בסדר לרצות להכין את העוגה בדיוק לפי המתכון, או להיות דקדקנים לגבי העבודות שאנחנו מגישים בלימודים ולבדוק אותן שלוש פעמים לפני ההגשה. ברוב המקרים,  לא מזיק לנו להיות אקסטרה יסודיים, לעשות דברים בצורה הטובה ביותר ולא לוותר לעצמנו.

אבל יש הבדל בין הרצון להיות טובים במה שאנחנו עושים ולעשות דברים בצורה טובה יותר, לבין פרפקציוניזם.

הפרפקציוניזם, לפי הגדרתו בתחום הפסיכולוגיה, הוא צורך להיות מושלם, או להיתפס כמושלם.
אדם פרפקציוניסט הוא אדם שיש לו צורך להקפיד על כל פרט ופרט, להשקיע אנרגיה בכל אספקט של מה שהוא עושה, וזאת כדי להביא את התוצר הסופי למצב שהוא מושלם ונטול פגמים. הפרפקציוניסטים הם יסודיים, הם מקפידים לעשות כל דבר בצורה הכי טובה ומדוייקת שיכולה להיות, ולא מתפשרים על פחות משלמות.

יש היבטים חיוביים ויש היבטים שליליים בפרקציוניזם, ולעתים הגבול בין פרפקציוניזם שחיובי לנו לבין כזה שפוגע בנו, הוא דק מאוד.

 

האם חשוב לבחור טיפול עבור פרפקציוניזם?

 פעמים רבות, אנו נוטים לייחס פרפקציוניזם לאנשים שמצליחים בחיים, אנשים שמתמידים במה שהם עושים, לאמנים מפורסמים, למוזיקאים מוכשרים, לאתלטים ולאנשים שעושים את העבודה שלהם בצורה מושלמת.

זה בהחלט נכון שהפרפקציוניזם יכול להיות דבר חיובי ולהביא אנשים להצלחה: הוא מאפשר לאמנים להתמקד בכל פרט ופרט ביצירה שלהם וליצור יצירות אמנות מופלאות, הוא גורם למדענים לעבוד בצורה מדוייקת ומסודרת כדי לגלות ממצאים שמשנים את פני האנושות, הוא עוזר לספורטאים לעבוד קשה יותר ולא לוותר ולעשות את כל מה שביכולתם כדי לנצח ובגיל צעיר זו אפילו תכונה שמיוחסת לילדים מחוננים.

אבל לפרפקציוניזם יש גם פן שלילי – הוא יכול להפוך לאובססיה כלפי פרטים קטנים ושוליים ולהפוך להיות מקור לבעיות דוגמת דחיינות או פחד. במקרה כזה, בו הפרפקציוניסט יכול להשקיע כמות לא פרופורציונלית של אנרגיה ומשאבים בדברים שלא חשובים להתקדמות של הפרוייקט או המשימה, רק בשביל לדאוג שהכל יהיה מושלם –  הפרפקציוניזם הופך להיות הגורם שעוצר את ההתקדמות של הפרפקציוניסט, במקום הגורם שעוזר לו להתקדם.

במקרים בהם הפרפקציוניזם גורם להשפעות שליליות, טיפול בפרחי באך הוא אחד הפתרונות היעילים ביותר. הטיפול בפרחי הבאך הוא דרך טבעית ואפקטיבית שעוזרת לנטרל את ההשפעות השליליות של פרפקציוניזם ולמנוע מהרצון לעשות דברים בצורה מושלמת להפוך לאובססיה שבה הכל צריך להיות מדוייק ולמתן את הלחץ פנימי של האדם להיות מושלם.

 

טיפול בפרחי באך לפרפקציוניזם – מתי זה נחוץ?

כמובן שאין צורך לטפל בפרפקציוניזם כל עוד הוא גורם חיובי בחיים שלנו, אבל יש מצבים בהם טיפול הוא דבר חיוני כדי למנוע מהצורך בשלמות לפגוע בנו ולגרום לנו נזק.

 

תמציות פרחי באך לרכישה:

הנה מספר מצבים בהם טיפול בפרחי באך יכול להועיל:

  • פרפקציוניזם שגורם להלקאה עצמית – כשאנחנו דורשים מעצמנו להיות מושלמים, אנחנו יוצרים מצב שבו אנחנו נתאכזב בוודאות. אנחנו בני אדם, ובאופן טבעי ובלתי נמנע אנחנו טועים, נכשלים או לפעמים פשוט לא עומדים בציפיות שיש לנו מעצמנו. לדוגמה, אדם פרפקציוניסט שלא מוכן להתפשר על פחות מציון של 100 במבחן, ולאחר שהוא מקבל ציון של "רק" 95 יחווה את האירוע ככישלון מוחלט. במצב כזה עולות אותו אדם מחשבות שהוא טיפש, שהוא לא מוצלח ושהוא לא מספיק טוב.
  • פרפקציוניזם שגורם להתמכרות לעבודה – וורקהולוקים רבים, כלומר, מכורים לעבודה, הם למעשה פרפקציוניסטים שלא מוכנים להתפשר על שום דבר שהם עושים בעבודה שלהם. אדם כזה מבלה את רוב שעות הערות שלו בעבודה מתוך מטרה לבצע את התפקיד שלו בצורה מושלמת, לא נרדם בלילה בגלל אתגר מקצועי שהוא נחוש לפתור ומתקשה לנהל חיים אישיים מעבר לחיי הקריירה שלו.
  • פרפקציוניזם שמוביל לדחיינות – אחת הבעיות הנפוצות עימם מתמודדים פרפקציוניסטים היא דחיינות של מטלות, משימות או פרוייקטים. בדרך כלל זה קורה בגלל שהאדם חושב שאין לו מספיק ידע, שהוא לא יודע מה הדרך הכי טובה לבצע את המשימה או שהתנאים לא אידאליים בנקודת הזמן הנוכחית (למרות שהם בדרך לעולם לא יהיו מושלמים).
    בעיה זו יכולה למנוע מהאדם להתקדם במצבים בהם מה שחשוב הוא פשוט לנקוט בפעולה וליזום את הצעד הראשון, או כאשר הדרך הטובה ביותר היא להכין אב-טיפוס או טיוטה לא מלוטשת ומשם להתקדם לשלב הבא.
  •  פרפקציוניזם שגורם לפחד מכישלון – מי שלא מנסה, לא מצליח. ומי שמנסה, בהכרח נכשל מדי פעם. הבעיה של הפרפקציוניסט היא שהוא מרגיש שהוא חייב להיות מושלם, ובגלל שאדם מושלם לא טועה ולא נכשל, הפרפקציוניסט מפחד לנסות ולהיכשל.
    במקרה כזה, האדם לא ינסה לעשות את הצעדים הנדרשים להצלחה וההתקדמות האישית שלו וימנע מכל אפשרות שעלולה להביא לכישלון.

 

טיפול בפרפקציוניזם עם פרחי באך

 טיפול בפרחי באך הוא טיפול טבעי לחלוטין שעוזר לאנשים שמתמודדים עם מצבים רגשיים ונפשיים מסויימים, כמו במקרה שלנו. הטיפול בפרחי הבאך מתחיל באבחון מקיף של הרגלי השינה והאכילה והבנה של העולם הרגשי של המטופל.

האבחון מאפשר למטפל או המטפלת לקבל תמונה רחבה של אורח החיים של האדם, מה שיעזור להם לבנות את הטיפול היעיל והמתאים ביותר עבור הבעיה איתה מתמודד המטופל, וגם לעזור לאדם לשנות את אורח החיים שלו בצורה שתסייע לו להתמודד עם הבעיה בעצמו.

ישנן 38 תמציות באך שונות אשר כולן מופקות מחלקים של פרחים, שיחים, עצים וניצנים כאשר לכל אחת מהן השפעה על מצב רגשי או נפשי אחר בצורה מסויימת.

ישנן מספר תמציות המתאימות לטיפול בפרפקציוניזם:

תמצית שעוזרת לפרפקציוניזם המאופיין באובססיה לניקיון ולפרטים ולמצב של וחוסר אהבה עצמית, היא תמצית ה – Crab Apple. תמצית זו תעזור לאדם לקבל את עצמו כמו שהוא, ללא תנאים. היא מאפשרת את ההשפעות החיוביות של הפרפקציוניזם שעוזרות לאדם לחתור להצלחה ולמצויינות, ובמקביל מנטרלת השפעות שליליות של הפרפקציוניזם כמו אובססיה, תסכול מחוסר הצלחה ופחד מכישלון.

התמצית מנקה אותנו ואת המחשבה שלנו, והיא מאפשרת לפרפקציוניסט להתנקות ממחשבות שליליות על עצמו ולמתן את הצורך שלו בשלמות בכל מחיר.

תמצית ה – Rock Water היא תמצית מעולה עבור פרפקציוניזם שמתאפיין בדרישות עצמיות גבוהות וחוסר גמישות. התמצית מסייעת לאדם שמציב לעצמו מטרות ויעדים גבוהים, ומלקה ומבקר את עצמו בצורה נוקשה כאשר הוא לא מצליח לעמוד בהן או שהוא לא "מספק את הסחורה". אדם כזה נוטה להיות חסר גמישות ודינמיות, הוא רואה את הדברים כ"שחור ולבן" והוא לא מוכן לוותר לעצמו.

תמצית ה – Rock Water לא תגרום לאדם להפסיק להציב לעצמו סטנדרטים גבוהים ולשאוף למטרות והיעדים שלו, אלא שהיא תאפשר לו להיות גמיש יותר, קצת יותר סלחן ובעל חמלה כלפי עצמו, לסבול פחות מביקורתיות ושיפוטיות יתר כלפי עצמו, ולהרשות לעצמו גם להנות מאושר שמגיע מהרגעים הקטנים והיפים בחיים שלנו, ולא רק מאושר שמגיע מתוך הצלחה והישגים.

טיפול בפרחי באך באמצעות שתי תמציות אלו יהיה יעיל מאוד, ויש בכוחו לעזור לאדם הפרפקציוניסט לעדן בצורה משמעותית את הצורך להיות מושלם ולבצע כל משימה, קטנה ככל שתהיה, בצורה מושלמת. ממצב בו הפרפקציוניזם גורם לתופעות של דחיינות, חוסר סיפוק ופחד, הטיפול בפרחי הבאך יביא למצב בו התופעות השליליות נחלשות, ואת מקומן תופסות ההשפעות החיוביות של הפרפקציוניזם שמסייעות לפרפקציוניסט ליזום, להיות אמיץ, להרשות לעצמו לנסות (וגם להיכשל) ולהתקדם קדימה.

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי