פרפקציוניזם? הכירו את הפתרון המושלם

פרפקציוניזם
תוכן עניינים

פרפקציוניזם יכול להישמע לעיתים קרובות כמשהו חיובי. הרי אנשים פרפקציוניסטים מצפים מעצמם לטוב ביותר, ולכן, גם ודאי פועלים על מנת שהדברים יענו על הציפיות שלהם. יחד עם זאת, פרפקציוניזם יכול במקרים מסוימים לצאת מכדי שליטה, ולגרור מצבים של עצבנות יתר, תסכול ומצבים קיצוניים נוספים אשר יהוו חלק בלתי נפרד מחייהם של פרפקציוניסטים או פרפקציוניסטיות בכל פעם שהם או אנשים קרובים אליהם (עובדים, בני משפחה, קולגות ועוד) לא יעמדו בציפיות שלהם. לכן ברור מדוע טיפול בפרפקציוניזם הוא לא מילה גסה, כאשר שימוש בפרחי באך מהווה הפתרון המושלם.

מה זה פרפקציוניסט?

השאלה הראשונה שצריך לשאול היא מה בדיוק הבעייתיות בלהיות פרפקציוניסט. פרפקציוניזם יכול "לתקוף" אנשים בכל הגילים, כאשר פרפקציוניזם אצל ילדים הדבר יבוא לידי ביטוי בתחושת תסכול ואף הימנעות ממצבים של חוסר הצלחה לבצע פעולה או לעמוד במשימה (בהתאמה לציפיות). פרפקציוניזם בא לידי ביטוי בצורה הבולטת ביותר בכל מה שקשור לנושאי העבודה, לכן, במקרים רבים הוא יהיה גם מלווה עם וורקהוליזם – שהיא התמכרות לכל דבר ועניין לעבודה, המלווה ברגשות אשם ובתחושה של ערך נמוך, בכל אותו הזמן בו האדם אינו שקוע בעבודה – כידוע, כל התמכרות טומנת בחובה "תופעות לוואי" שליליות למיניהן.

כולנו רוצים להצליח במה שאנחנו עושים כדי להגיע להישגים ולמטרות שהצבנו לעצמנו ולהצליח ליצור לעצמנו את החיים שאנחנו רוצים לחיות. זה בסדר לרצות להכין את העוגה בדיוק לפי המתכון, או להיות דקדקנים לגבי העבודות שאנחנו מגישים בלימודים ולבדוק אותן שלוש פעמים לפני ההגשה. ברוב המקרים,  לא מזיק לנו להיות אקסטרה יסודיים, לעשות דברים בצורה הטובה ביותר ולא לוותר לעצמנו.

אבל יש הבדל בין הרצון להיות טובים במה שאנחנו עושים ולעשות דברים בצורה טובה יותר, לבין פרפקציוניזם. הפרפקציוניזם, לפי הגדרתו בתחום הפסיכולוגיה, הוא צורך להיות מושלם, או להיתפס כמושלם. אדם פרפקציוניסט הוא אדם שיש לו צורך להקפיד על כל פרט ופרט, להשקיע אנרגיה בכל אספקט של מה שהוא עושה, וזאת כדי להביא את התוצר הסופי למצב שהוא מושלם ונטול פגמים. הפרפקציוניסטים הם יסודיים, הם מקפידים לעשות כל דבר בצורה הכי טובה ומדויקת שיכולה להיות, ולא מתפשרים על פחות משלמות.

יש היבטים חיוביים ויש היבטים שליליים בפרקציוניזם, ולעתים הגבול בין פרפקציוניזם שחיובי לנו לבין כזה שפוגע בנו, הוא דק מאוד.

האם חשוב לבחור טיפול בפרפקציוניזם?

 פעמים רבות, אנו נוטים לייחס פרפקציוניזם לאנשים שמצליחים בחיים, אנשים שמתמידים במה שהם עושים, לאמנים מפורסמים, למוזיקאים מוכשרים, לאתלטים ולאנשים שעושים את העבודה שלהם בצורה מושלמת.

זה בהחלט נכון שהפרפקציוניזם יכול להיות דבר חיובי ולהביא אנשים להצלחה: הוא מאפשר לאמנים להתמקד בכל פרט ופרט ביצירה שלהם וליצור יצירות אמנות מופלאות, הוא גורם למדענים לעבוד בצורה מדוייקת ומסודרת כדי לגלות ממצאים שמשנים את פני האנושות, הוא עוזר לספורטאים לעבוד קשה יותר ולא לוותר ולעשות את כל מה שביכולתם כדי לנצח ובגיל צעיר זו אפילו תכונה שמיוחסת לילדים מחוננים.

אבל לפרפקציוניזם יש גם פן שלילי – הוא יכול להפוך לאובססיה כלפי פרטים קטנים ושוליים ולהפוך להיות מקור לבעיות דוגמת דחיינות או פחד. במקרה כזה, בו הפרפקציוניסט יכול להשקיע כמות לא פרופורציונלית של אנרגיה ומשאבים בדברים שלא חשובים להתקדמות של הפרוייקט או המשימה, רק בשביל לדאוג שהכל יהיה מושלם –  הפרפקציוניזם הופך להיות הגורם שעוצר את ההתקדמות של הפרפקציוניסט, במקום הגורם שעוזר לו להתקדם.

פרפקציוניזם טיפול בעזרת פרחי באך – הפתרון המושלם

כמובן שאין צורך לטפל בפרפקציוניזם כל עוד הוא גורם חיובי בחיים שלנו,  מפני שהוא יכול להוביל אנשים מסוימים להישגים גבוהים יותר בחלק מהתחומים. אבל יש מצבים בהם טיפול הוא דבר חיוני כדי למנוע מהצורך בשלמות לפגוע בנו ולגרום לנו נזק. הפרפקציוניסט עלול לחוות גם מצבים רבים של תסכול, עצבים והרגשה של חוסר ערך – תחושות אשר יכולות לפגוע במידה רבה ברמת החיים של הסובלים מהן. מהסיבה הזאת, הצעד הראשון בדרך להתגברות על אותה הבעיה ועל הפגיעה שהיא טומנת בחובה, היא מודעות לעובדה שמדובר בבעיה, ולאחר מכן, גם פנייה לקבלת טיפול מקצועי ויעיל, על מנת להתגבר עליה.החדשות הטובות עבור כל מי שמחשיב את עצמו לפרפקציוניסט יתר על המידה, וורקהוליסט או שניהם גם יחד, הן שבאמצעות טיפול בפרפקציוניזם ובוורקהוליזם, ניתן להשאיר את התופעה הזו כנחלת העבר, וליהנות מחיים טובים ומספקים יותר!

במקרים בהם הפרפקציוניזם גורם להשפעות שליליות, טיפול בפרחי באך הוא אחד הפתרונות היעילים ביותר. הטיפול בפרחי הבאך הוא דרך טבעית ואפקטיבית שעוזרת לנטרל את ההשפעות השליליות של פרפקציוניזם ולמנוע מהרצון לעשות דברים בצורה מושלמת להפוך לאובססיה שבה הכל צריך להיות מדוייק ולמתן את הלחץ פנימי של האדם להיות מושלם. ממצב בו הפרפקציוניזם גורם לתופעות של דחיינות, חוסר סיפוק ופחד, הטיפול בפרחי הבאך יביא למצב בו התופעות השליליות נחלשות, ואת מקומן תופסות ההשפעות החיוביות של הפרפקציוניזם שמסייעות לפרפקציוניסט ליזום, להיות אמיץ, להרשות לעצמו לנסות (וגם להיכשל) ולהתקדם קדימה.

הנה מספר מצבים בהם אפשר למצוא עבור פרפקציוניזם טיפול יעיל מאוד בעזרת פרחי באך:

  • פרפקציוניזם שגורם להלקאה עצמית – כשאנחנו דורשים מעצמנו להיות מושלמים, אנחנו יוצרים מצב שבו אנחנו נתאכזב בוודאות. אנחנו בני אדם, ובאופן טבעי ובלתי נמנע אנחנו טועים, נכשלים או לפעמים פשוט לא עומדים בציפיות שיש לנו מעצמנו. לדוגמה, אדם פרפקציוניסט שלא מוכן להתפשר על פחות מציון של 100 במבחן, ולאחר שהוא מקבל ציון של "רק" 95 יחווה את האירוע ככישלון מוחלט. במצב כזה עולות אותו אדם מחשבות שהוא טיפש, שהוא לא מוצלח ושהוא לא מספיק טוב.
  • פרפקציוניזם שגורם להתמכרות לעבודה – וורקהולוקים רבים, כלומר, מכורים לעבודה, הם למעשה פרפקציוניסטים שלא מוכנים להתפשר על שום דבר שהם עושים בעבודה שלהם. אדם כזה מבלה את רוב שעות הערות שלו בעבודה מתוך מטרה לבצע את התפקיד שלו בצורה מושלמת, לא נרדם בלילה בגלל אתגר מקצועי שהוא נחוש לפתור ומתקשה לנהל חיים אישיים מעבר לחיי הקריירה שלו.
  • פרפקציוניזם שמוביל לדחיינות – אחת הבעיות הנפוצות עימם מתמודדים פרפקציוניסטים היא דחיינות של מטלות, משימות או פרוייקטים. בדרך כלל זה קורה בגלל שהאדם חושב שאין לו מספיק ידע, שהוא לא יודע מה הדרך הכי טובה לבצע את המשימה או שהתנאים לא אידאליים בנקודת הזמן הנוכחית (למרות שהם בדרך לעולם לא יהיו מושלמים).
    בעיה זו יכולה למנוע מהאדם להתקדם במצבים בהם מה שחשוב הוא פשוט לנקוט בפעולה וליזום את הצעד הראשון, או כאשר הדרך הטובה ביותר היא להכין אב-טיפוס או טיוטה לא מלוטשת ומשם להתקדם לשלב הבא.
  •  פרפקציוניזם שגורם לפחד מכישלון – מי שלא מנסה, לא מצליח. ומי שמנסה, בהכרח נכשל מדי פעם. הבעיה של הפרפקציוניסט היא שהוא מרגיש שהוא חייב להיות מושלם, ובגלל שאדם מושלם לא טועה ולא נכשל, הפרפקציוניסט מפחד לנסות ולהיכשל.
    במקרה כזה, האדם לא ינסה לעשות את הצעדים הנדרשים להצלחה וההתקדמות האישית שלו וימנע מכל אפשרות שעלולה להביא לכישלון.

 

תמציות פרחי באך לרכישה:

טיפול בפרפקציוניזם עם פרחי באך

 טיפול בפרחי באך הוא טיפול טבעי לחלוטין שעוזר לאנשים שמתמודדים עם מצבים רגשיים ונפשיים מסוימים, כמו במקרה שלנו. הטיפול בפרחי הבאך מתחיל באבחון מקיף של הרגלי השינה והאכילה והבנה של העולם הרגשי של המטופל. האבחון מאפשר למטפל או המטפלת לקבל תמונה רחבה של אורח החיים של האדם, מה שיעזור להם לבנות את הטיפול היעיל והמתאים ביותר עבור הבעיה איתה מתמודד המטופל, וגם לעזור לאדם לשנות את אורח החיים שלו בצורה שתסייע לו להתמודד עם הבעיה בעצמו.

ישנן 38 תמציות באך שונות אשר כולן מופקות מחלקים של פרחים, שיחים, עצים וניצנים כאשר לכל אחת מהן השפעה על מצב רגשי או נפשי אחר בצורה מסוימת. חלקן מתאימות כמו כפפה ליד לטיפול בפרפקציוניזם:

תמצית שעוזרת לפרפקציוניזם המאופיין באובססיה לניקיון ולפרטים ולמצב של וחוסר אהבה עצמית, היא תמצית ה – Crab Apple. תמצית זו תעזור לאדם לקבל את עצמו כמו שהוא, ללא תנאים. היא מאפשרת את ההשפעות החיוביות של הפרפקציוניזם שעוזרות לאדם לחתור להצלחה ולמצויינות, ובמקביל מנטרלת השפעות שליליות של הפרפקציוניזם כמו אובססיה, תסכול מחוסר הצלחה ופחד מכישלון. התמצית מנקה אותנו ואת המחשבה שלנו, והיא מאפשרת לפרפקציוניסט להתנקות ממחשבות שליליות על עצמו ולמתן את הצורך שלו בשלמות בכל מחיר.

תמצית ה – Rock Water היא תמצית מעולה עבור פרפקציוניזם שמתאפיין בדרישות עצמיות גבוהות וחוסר גמישות. התמצית מסייעת לאדם שמציב לעצמו מטרות ויעדים גבוהים, ומלקה ומבקר את עצמו בצורה נוקשה כאשר הוא לא מצליח לעמוד בהן או שהוא לא "מספק את הסחורה". אדם כזה נוטה להיות חסר גמישות ודינמיות, הוא רואה את הדברים כ"שחור ולבן" והוא לא מוכן לוותר לעצמו.

תמצית ה – Rock Water לא תגרום לאדם להפסיק להציב לעצמו סטנדרטים גבוהים ולשאוף למטרות והיעדים שלו, אלא שהיא תאפשר לו להיות גמיש יותר, קצת יותר סלחן ובעל חמלה כלפי עצמו, להפגין פחות ביקורתיות כלפי עצמו, ולהרשות לעצמו גם ליהנות מאושר שמגיע מהרגעים הקטנים והיפים בחיים שלנו, ולא רק מאושר שמגיע מתוך הצלחה והישגים.

טיפול בפרחי באך באמצעות שתי תמציות אלו יהיה יעיל מאוד, אולם אלו הם לא הפתרונות היחידים. הטיפול מותאם באופן אישי למטופל, כאשר בשלב הראשון של ההליך הטיפולי המטפל מבצע אבחון מקיף, כאשר בהתבסס על תוצאות האבחון, מותאמות התמציות: המטרה היא לראות מהם התסמינים שהאדם חווה, שעשויים ללכת יד ביד – למשל פרפקציוניזם וחרדה או פרפקציוניזם ודיכאון. טיפול בפרחי באך אינו כרוך בתהליכים מורכבים או בשיחות ארוכות, על כתפי המטופל תהיה מוטל משימה אחת פשוטה והיא ליטול את התמציות, בכל יום ובהתאם להנחיות. התוצאות של טיפול באמצעות פרחי באך מורגשות זמן קצר לאחר תחילת הטיפול, מה שיעודד אף יותר את המטופל להתמיד בהליך הטיפולי ולעשות צעד נוסף בדרך לשיפור רמת החיים.

 

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי