התמודדות עם שינויים – פרחי באך

שינויים
תוכן עניינים

איך מתמודדים עם שינויים? בעזרת טיפול בפרחי באך

עבודה חדשה, לידה ראשונה, מעבר דירה, פרידה וגירושין, כולם מעמידים אותנו במצב דומה – מצב של שינוי. כמעט כל שינוי מעמיד בפנינו אתגר, אנחנו צריכים להתמודד עם משהו חדש, לחשוב אחרת ולהתאים את עצמנו.  השינויים משנים אותנו, לטוב או לרע, והם גם מביאים איתם לא מעט דרישות. הם דורשים מאיתנו להסתגל ולהתרגל, ללמוד איך להתנהל עם המצב החדש ולהתמודד עם דברים שלא הכרנו לפני כן.

בואו נשים את הדברים על השולחן – גם אם הכי רצינו לעבור לעבודה החדשה שלנו ורק חיכינו ליום הראשון, או שניסינו להיכנס להריון כבר שנים והיינו מלאי ציפייה, השינויים האלו לא קלים. בכלל.
שינויים מהסוג החיובי הם דבר מדהים וחיוני להתקדמות שלנו. הם עוזרים לנו להתפתח, ללמוד ולהרחיב את האופקים שלנו, הם מעניקים לנו ידע חדש ויכולות מועילות; אבל גם הם יכולים להיות קשים.
כמעט כל אדם עובר קושי מסויים במהלך הסתגלות למצב חדש, ונדירים האנשים שלא מושפעים רגשית משינויים כמו ילד חדש, מעבר ממגורים במדינה אחת למדינה אחרת או שינוי של 180 מעלות בקריירה.

יש אנשים שמתקשים להסתגל יותר, ויש כאלו שזה בא להם יותר בקלות, אבל כשרובנו עומדים מול שינויים כאלו אנחנו משנסים מותניים ומהדקים את החגורה, ובעזרת מאמץ ונחישות ותמיכה מהאנשים שחשובים לנו, אנחנו מסתגלים למצב החדש.

הסימפטומים של קשיי הסתגלות

זה מאוד טבעי שאנחנו קצת נלחצים משינויים חדשים ומאבדים את שיווי המשקל שלנו כאנחנו יוצאים מאזור הנוחות שלנו, אבל יש אנשים שרגישים מאוד לשינויים וחווים שינויים כמצבי קיצון רגשיים.
אותם אנשים סובלים ממה שנקרא "קשיי הסתגלות", מושג ששגור בפי רבים ואפילו נמצא בשימוש במערכת הצבאית הישראלית. אבל איך קשיי הסתגלות באמת משפיעים על מי שסובל מהם?

קשיי הסתגלות הם הרבה מעבר לקושי הנורמטיבי שכולנו חווים כשאנחנו נאלצים להתמודד עם שינויים. הם יכולים לגרום לאדם הסובל מהם לדיכאון רציני מאוד שפוגע באיכות החיים בצורה משמעותית וביכולתו של האדם להמשיך להתנהל כרגיל ולמלא את חובותיו. יש סימפטומים רגשיים ופיזיים רבים שיכולים להופיע אצל מי שסובל מקשיי הסתגלות, ביניהם:

 • רגשות עצב תמידיים
 • הרגשה של חוסר הנאה מכל פעילות
 • חרדתיות
 • קושי להתפקס ולהתרכז במטלות או בשיח
 • חוסר תקווה וייאוש
 • מחשבות אובדניות
 • התפרצויות זעם
 • הרגשה של חוסר יכולת לשאת את מחוייבויות החיים
 • התפרצויות רגשיות, בדרך כלל התפרצויות בכי
 • קשיים בשינה
 • חוסר רצון כללי

אנשים וילדים הסובלים מקשיי הסתגלות נוטים גם להתנהג בצורה לא מקובלת שלא אופיינית להם – הם נוטים לאלימות פיזית ומילולית, הם זונחים את המחוייבויות שלהם, הם נכנסים לחובות כספיים והם מנתקים קשר עם אנשים מרכזיים בחיים שלהם.

 

יש פתרון, והוא טבעי

טיפול בפרחי באך זו דרך מעולה לטפל במצבים בהם האדם חווה קושי, רגשות שליליים או מצוקה רגשית, כמו קושי בהסתגלות לשינויים. טיפול בתמציות הבאך נעשה על ידי מטפל או מטפלת המומחים בתחום שבשלב הראשון מקשיבים לאדם המטופל כדי להבין מה מקור חוסר האיזון הרגשי והקושי. לאחר שמבינים מה הבעיות איתן מתמודד המטופל, איך נראה אורח החיים שלו ומאיפה הקושי נובע,יבנה טיפול שמותאם אישית למטופל ובו יעשה שימוש בתמצית המתאימה, או בשילוב של מספר תמציות שונות.

יש 38 תמציות באך שונות, כל אחד מתאימה לבעיה רגשית או נפשית אחרת ומורכבת מצמחים ופרחים שונים. התמציות מאפשרות הקלה ואף ריפוי מלא של הסימפטומים עימם מתמודד המטופל, והתמצית היעילה ביותר לטיפול בקושי להסתגל למצבים חדשים, היא תמצית ה – Walnut.

על יכולותיה של תמצית ה – Walnut

התמצית מתאימה גם לאנשים שמוצאים את עצמם מעט מתקשים להסתגל למצב חדש ומאתגר, וגם לאנשים שסובלים מקשיי הסתגלות חמורים וצריכים הקלה משמעותית בסימפטומים.
כאשר אדם יוצא מהאיזון שלו ומרגיש שהאדמה תחתיה הוא עומד אינה יציבה, כל גירוי וקושי קטן יכול לגרום לתחושה של חוסר מסוגלות ומעלה רגשות שליליים. סיטואציות כמו לידה וגירושין, למשל, משנות את חיי האדם בצורה דרמטית מאוד. התמצית תעזור לאדם שיצא מהאיזון הרגשי והנפשי שלו לחזור לאיזון ולהפוך חסין יותר לשינויים החדשים.

שינויים דורשים מאיתנו…ובכן, להשתנות, ועבור רובנו זה לא דבר קל, השינויים גורמים לנו להפוך לרגישים יותר ופחות יציבים מבחינה רגשית. ותמצית ה – Walnut עוזרת להפיג את הקושי הכרוך בשינויים ולקבל אותם על עצמנו בקלות רבה יותר. הם גם הופכים אותנו לפחות רגישים לגורמים חיצוניים שיכולים להפוך לטריגרים לחרדה וחשש בקלות במצב בו אנחנו עוברים שינוי משמעותי.

באילו מצבים התמצית יכולה לעזור?

כמו שכבר ציינתי, התמצית יכולה לעזור לכל מי שמתקשה, גם אם לא מאוד, עם שינויים – גדולים וקטנים כאחד. בשביל שתוכלו להבין קצת יותר טוב איך התמצית עוזרת בפועל, הנה כמה מצבים שכולנו מכירים בהם התמצית יכולה להביא לשיפור משמעותי במצב הרגשי של האדם:

 • גירושין – אדם איתו ישנת באותה מיטה במשך שנים, האדם שאיתו גידלת את הילדים שלך, נעלם מהחיים שלך. הגירושין דורשים מהאדם להתמודד עם מצב טעון רגשית במיוחד, בו אפילו סיטואציה שבדרך כלל נראית לנו רגילה לחלוטין כמו להגיע למיטה אחרי יום ארוך, הופכת לאירוע רגשי כואב. לעתים בסיטואציה הזו, האדם נזכר בבן או בת הזוג שכבר לא חלק מחייו ומרגיש שחייו נהפכו על פיהם לחלוטין, שהכל שונה עכשיו ושהוא לא יודע איך להתמודד עם המצב החדש.
  במצב כזה, טיפול בפרחי באך באמצעות תמצית ה – Walnut תעזור לאדם להתמודד עם חייו החדשים בקלות רבה יותר ולעזור לו להסתגל בצורה חלקה יותר למצב שבו הוא לא חולק את מיטתו עם אדם אחר, למעבר הדירה הצפוי ואפילו לשינוי בתדירות המפגש עם הילדים.
 • לידה והריון – הריון ולידה הם לא קלים עבור האישה, וגם לא עבור הגבר. שני בני הזוג צריכים להתמודד עכשיו עם האחריות הכי גדולה שהייתה להם אי פעם, יצור חי ונושם שצריך את תמיכתם ועזרתם פחות או יותר 24/7, לפחות בשנים הראשונות. תשלבו את זה עם עבודה במשרה מלאה, ועם המעבר מחיי הרווקות החופשיים אל המסגרת המשפחתית המחייבת שמביאה איתה לילות חסרי שינה, חוסר במפגשים חברתיים והעלמותו של הביטוי "זמן חופשי" מהלקסיקון כמעט לחלוטין – וקיבלתם אתגר אמיתי. טיפול עם תמציות באך עושה עבודה מעולה בהקלה בלחצים והצורך בשינוי החשיבה וההרגלים בלידה והריון – טיפול בתמצית Walnut תעזור לאישה או לגבר, או לשניהם, להתמודד עם האחריות החדשה, הרגלי השינה החדשים ועם כל שאר השינויים שמסביב להפוך לנסבלים הרבה יותר.
 • שינוי בהרגלים – גמילה מהרגלים רעים כמו עישון סיגריות, שתיית אלכוהול, תזונה שמורכבת בעיקר מג'אנק פוד ואפילו כסיסת ציפורניים היא אתגר אמיתי. הרגלים כאלו הופכים למה שנקרא "Second Nature" עבורנו, טבע שני בעברית, והם מוטמעים בנו כחלק מהאישיות שלנו.
  הם מספקים צרכים מסוימים והגמילה מפסיקה את מילוי הצרכים. גמילה מכל הרגל רע היא לא פשוטה בכלל והיא יכולה לגרום לעצבנות וחוסר שקט משווע, ובמקרה כזה הטיפול בתמצית Walnut יעזור להקל על הקושי בהסתגלות למצב החדש, שבו הסיגריות כבר לא זמינות או שהג’אנק פוד נעלם מהתפריט היומי.

 

טיפולי בפרחי באך בקשיי הסתגלות יכול להיות הפתרון שיביא לכם את השקט, ובנוסף לתמצית ה – Walnut, יש לי עוד שלושה טיפים קצרים שיעזרו לכם להתמודד עם שינוים הרבה יותר טוב:

 1. קבלו את השינויים בצורה חיובית ואל תוותרו.
 2. העזרו בתמיכה ממשפחה וחברים.
 3. אל תדחיקו את הרגשות שלכם. שינויים זה לא דבר קל, דברו על הרגשות שלכם בפתיחות ותנו להם מקום, רק ככה תצליחו להתמודד איתם טוב יותר.

 

אז נכון, שינויים יכולים להיות קשים. אבל עם חשיבה נכונה ותוכנית טיפול מסודרת עם מטפל או מטפלת מקצועיים – ההסתגלות הופכת לקלה הרבה יותר.

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי