טיפול בדחיינות

טיפול בדחיינות
תוכן עניינים

יש אנשים שממהרים לבצע כל מטלה בהקדם האפשרי, ואחרים שמושכים זאת עוד ועוד. לפעמים, הם גם לא יבצעו בסופו של דבר את מה שהיו אמורים. התנהגות מהסוג הזה עונה לשם “דחיינות”, והיא כרוכה בדחייה או בהימנעות של אדם מביצוע משימות שונות. הבעיה היא שדחיינות עלולה לפגוע באיכות החיים של האדם, במיוחד ואף להיות מקושרת לתסמינים שליליים שהאדם חווה. לכן טיפול בדחיינות הופך לצורך הכרחי בחלק גדול מהמקרים.

הצדדים השליליים של דחיינות

דחיינות היא מצב בו אנחנו נוטים להימנע או לדחות ביצוע של מטלות או משימות שונות, בעלות עדיפות גבוהה באופן יחסי. בכך אותו אדם מתקשה לסיים את המשימה בזמן המוקצב, או אפילו נכשל בכך לגמרי. מצבים כאלו עלולים לקרות לכל אחד ואחת מאיתנו, בטח אם לוקחים בחשבון את לוח הזמנים העמוס והלחוץ המאפיין את המאה ה-21. אבל, וזה אבל גדול מאוד, בקרב הדחיינים ה”סדרתיים” מדובר במצב חוזר או אפילו כרוני. ניתן אפילו לומר דפוס התנהגות, שמלווה אותם במשך שנים ארוכות וחוזר פעם אחר פעם – גם כאשר אין סיבה ממשית לדחייה. לכן, חשוב לבצע טיפול בדחיינות במהירות.

הקשר בין דחיינות להפרעות נוספות

דחיינות עלולה להיות בעיה בפני עצמה, אך בחלק גדול מהמקרים אפשר לקשר אותה בצורה ישירה או עקיפה למצבים שונים, ביניהם:

תמציות פרחי באך לרכישה:
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
  • הפרעות קשב וריכוז – קיימות הסחות דעת שבאות על חשבון ביצוע המשימה
  • דיכאון – אנחנו מתקשים למצוא את הכוחות הנפשיים לביצוע המשימה
  • פרפקציוניזם – אנחנו נמנעים מביצוע המשימה כי חוששים שנעשה אותה בצורה בינונית ולא מושלמת
  • ועוד

במבט על, לעיתים הבסיס לדחיינות הוא פסיכולוגי וקשור לבעיות מנטליות, חרדות, דימוי עצמי נמוך ועוד. במצבים אלו ואחרים נהוג “לתרץ” בעזרת הדחיינות את הכישלונות, כאשר הם מתרחשים, במקום להשקיע ולשפר את המצב. ניתן לראות בדחיינות בחלק מהמקרים בסיס פיזיולוגי, בעיקר כזה הנוגע לבעיות בתפקוד הקורטקס הפרה פרונטלי: האזור במוח שאחראי בין היתר על תכונות ניהוליות דוגמת יכולת תכנון, קשב והפחתת גירויים משבשים ועוד. לפיכך, טיפול בדחיינות יכול לעזור לכם לטפל בבעיות אלה.

אז למה חשוב טיפול בדחיינות?

הנקודה החשובה שאתם צריכים להבין היא שדחיינות עלולה להיות תכונה בעייתית מאוד. במובן הפשוט יותר, היא מביאה לכך שאנחנו לא מבצעים מטלות שהן חלק בלתי נפרד מהחיים שלו. פעמים רבות מדובר במשימות שאנחנו לא ששים לבצע, כך שהם נדחות עד למועד בלתי ידוע (החל מ”יותר מאוחר” ועד “אחרי החגים”), ולעיתים קרובות אפילו לא מבוצעות כלל. האדם עלול להיפגע עקב כך במישורים השונים של חייו, בין אם מערכות היחסים שהוא מקיים, חיי משפחה, לימודים, קריירה וכן הלאה. טיפול בדחיינות מונע זאת ועוזר לאדם לעורר מוטיבציה לבצע את המשימות החשובות.

חשבו על מטלה באוניברסיטה שנדחית לימים האחרונים (דחיינות אקדמית היא בעיה שקיימת אצל סטודנטים רבים), או מצגת גדולה לבוס בעבודה שמחכה עד לדקה ה-90 ול”תוספת הזמן”. תיתכן פגיעה גם מבחינה כלכלית, למשל אי תשלום בזמן של חשבונות שוטפים שעלול לגרום לקנסות ולסנקציות אחרות נגד האדם הדחיין ומשק הבית שלו.

דחיינות טומנת בחובה “תופעות לוואי” אפשריות, שהופכות את ההתמודדות של האדם למורכבת יותר. היא עלולה ליצור פאסיביות, חוסר אסרטיביות וחוסר מוטיבציה, שילוו את האדם במשך שנים ארוכות. כך גם רגשות שליליים למכביר, תחושות אי מיצוי עצמי או אכזבה. על מנת למנוע זאת יש לבדוק טיפול בדחיינות.

כך מתבצע טיפול בדחיינות

אם החלטתם לשקול טיפול בדחיינות, כדאי לא להשתהות עם זה יותר מדי. הטיפול יכול להתבצע באמצעות מספר כלים, שמגיעים מעולמות טיפוליים שונים לחלוטין. במישור הפסיכולוגי, נעים מאמצים שונים להבין את הסיבות השורשיות שעלולות להסביר את הדחיינות או להחמיר אותה, סיבות שאת חלקן ציינו קודם לכן. החיסרון הוא שמדובר בטיפול שעשוי להיות ארוך באופן יחסי, כך שהאדם ימשיך להתמודד עם הדחיינות והשלכותיה משך תקופה ארוכה. התמודדות עם דחיינות יכולה להתבצע במסגרת טיפול פסיכותרפיה, אימון אישי, דמיון מודרך – והרשימה עוד ארוכה.

תמציות טבעיות יכולות להיכנס לתמונה, להפחית את הגורמים הנפשיים המביאים לאותה דחיינות ולהתמודד עם “תופעות הלוואי” שלה .טיפול בדחיינות נעשה באמצעות תמציות טבעיות, כאשר כל אחת מ-38 התמציות משויכת למצב רגשי או לתכונה. כך למשל תוכלו למצוא תמצית לתחושה חיובית ואופטימית, ובכך עשויה להוציא מהתמונות מחשבות פסימיות והיעדר מוטיבציה להתחיל עם מטלות שונות. אם האנשים מתקשים להתנהל ולבצע את המשימות שלהם בעקבות תחושות מעיקות של עייפות וחוסר מוטיבציה – וזה בהחלט נפוץ – ייתכן שהפתרון האידיאלי עבורם הוא תמצית טבעית לעייפות ולחוסר אנרגיה.

לצד האפשרות לרכוש תמציות מוכנות בשביל טיפול בדחיינות, ניתן ליצור תמצית בהתאמה אישית לאחר אבחון מקיף אותו אני מבצעת. בדרך זו תוכלו להבטיח שהתמצית תתאים בדיוק לגורמים שעלולים ליצור אצלכם את הדחיינות, להשלכות השליליות שלה על חייכם או אפילו לנתונים האישיים שלכם.

שורה ארוכה של יתרונות בתהליך טיפול בדחיינות

בכל אחד מהמקרים, מומלץ לשקול טיפול בדחיינות באופן חיובי. ההתבססות כאן על תמציות טבעיות במלוא מובן המילה הופכת את הטיפול לבטוח ביותר האפשרי, כאשר אין תופעות לוואי או סיכונים שאפשר להצביע עליהם. עובדה זו גם מסבירה מדוע  תרופות אלו מתאימות למכנה המשותף הרחב ביותר של אנשים, בכל טווחי הגילים: לילדים (או אפילו פעוטות) ועד למבוגרים. למעשה, הטיפול יכול לסייע גם לחיות מחמד!

הטיפול נוטה להיות קצר מועד וממוקד, כך שייתכן שתבחינו בשינוי החיובי שאתם מצפים לו מוקדם יותר ממה שאתם חושבים. לכן מומלץ שלא לדחות את תחילת הטיפול, אלא לשאוף ליישם אותו בהקדם האפשרי.

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי