תוכן עניינים

פרחי באך לטיפול בהפרעות אכילה

הפרעות אכילה

תמציות פרחי הבאך שמסייעות למאבק באנורקסיה ובבולימיה 

 

הקאות מאולצות, צומים ממושכים והרעבה עצמית – הפרעות האכילה הן אחד המצבים הכי הרסניים שאדם יכול לחוות. אבל למרות כל המחקרים בנושא, נדמה שעדיין התפיסה הרווחת היא שהבעיות האלו הן עניין של בחירה ושל אורח חיים. תפיסה זו הוכחה כשגויה ומוטעית. אנורקסיה ובולימיה, וגם צורות מסויימות של אכילת יתר, הן הפרעות נפשיות שצריך ואפשר לטפל בהן.

 

היום אנחנו גם יודעים בוודאות מה ההשלכות של הפרעות אכילה אלו – הפרעות האכילה עלולות לגרום לנזק פיזי חמור ובלתי הפיך ובמקרים קיצוניים אפילו למוות.

 

הפרעות אכילה – מאיפה זה מגיע? 

 

הרפואה כבר מצאה וזיהתה לא מעט הפרעות אכילה שונות. אפשר לומר שאת רובן אפשר לסווג תחת אחת מהקטגוריות: אכילת יתר, אכילת יתר שלאחריה התרוקנות לא טבעית (בולימיה) ואכילה מועטה (אנורקסיה).

 

הפעם נתמקד בדרכי הטיפול שפרחי הבאך יכולים להציע עבור שתיים מהפרעות האכילה המוכרות והידועות ביותר: אנורקסיה ובולימיה.

 

תמציות פרחי באך ידועות כפתרון יעיל למגוון רחב של בעיות נפשיות ורגשיות. השלב הראשון בזיהוי התמציות שמתאימות לטיפול בבעיה מסויימת, הוא להכיר את הבעיה מקרוב. אנחנו צריכים להבין מאיפה היא באה, מה גורם לה ומה המקור הרגשי שמצית אותה.

אנורקסיה 

 

יש כמה סוגים שונים של אנורקסיה, אבל באופן כללי האנורקסיה היא הפרעת אכילה שמופיעה בעיקר אצל נשים. רוב המקרים הן בקרב נערות בגילאי 14-17, אך ישנם מקרים נדירים בהם התופעה מופיעה לפני תחילת ההתבגרות המינית ולאחר גיל 18.

 

התסמין העיקרי של האנורקסיה הוא רצון מודע ומכוון לרדת במשקל בצורה דרסטית. ההפרעה מונעת ברוב המבקרים מכמה גורמים רגשיים ונפשיים:

 

 • פחד מהשמנה
 • דימוי גוף שלילי (ובדרך כלל מוטעה)
 • הערכה עצמית נמוכה

 

ברוב המקרים – מדובר בנערה שמסתכלת במראה ורואה את עצמה כשמנה. היא חושבת שהיא לא רזה מספיק, היא לא מרוצה מהגוף שלה ולכן רוצה להרזות יותר. היא עושה פעולות שמטרתן להוריד את משקל הגוף שלה. היא עושה דברים כמו להרעיב את עצמה, לאכול כמות אוכל נמוכה בהרבה ממה שהגוף שלה דורש ולעשות פעילות גופנית מאומצת.

 

במידה וההפרעה לא מטופלת, הנערה תגיע במהרה למצב של תת משקל ובהמשך גם לתת תזונה. בעיות אלו גורמות לנזקים חמורים בעצמות, בשרירים ובהתפתחות הגופנית והמוחית – וכאמור אף עלולות לגרום למוות.

בולימיה  

בשונה מהאנורקסיה, אדם המתמודד עם בולימיה יכול להיראות בריא למדי. ההפרעה מופיעה גם אצל גברים וגם אצל נשים ובמקרים נדירים בלבד מופיעה לפני תחילת גיל ההתבגרות ולאחר גיל 40.

 

הבולימיה מאופיינת בהתקפי אכילה וזלילה מוגזמים ובלתי נשלטים בהם האדם הלוקה בבולימיה יאכל ויאכל עד שירגיש שהגוף שלו לא יכול יותר. אך בניגוד להפרעות אכילה של אכילה כפייתית הגורמות להשמנת יתר  – בבולימיה התקפי האכילה מלווים בהוצאת האוכל.

אדם עם בולימיה מרוקן את האוכל בעזרת שיטות כמו:

 

 • חומרים משלשלים ומשתנים שגורמים לו לשלשל ולהוציא שתן במכוון
 • הקאה
 • שימוש בחוקן

 

במקרים מסויימים, לרוב כאשר אדם בולמי לא מרוקן את האוכל שהוא צורך בהתקפי האכילה, הוא משתמש בשיטות אחרות כדי לווסת את משקל גופו. הוא יוזם צומים ומבצע פעילות גופנית אינטנסיבית ותכופה על מנת להרזות. בכך, הוא מצליח "לאזן" את תקופות האכילה הקיצונית שלו עם תקופות קיצוניות של חוסר אכילה ושריפת שומן.

 

הבולימיה גוררת תופעות כמו כאבי בטן, נזקים למערכת העיכול והכליות ושיניים שהופכות צהובות עקב חומצות הקיבה שפוגעות בהן בזמן ההקאה. ב – 2% מהמקרים, הבולמיה גורמת למוות.

 

הבולימיה, במקרים רבים, היא מצב כרוני וקבוע שמשתנה בחומרתו לפרקים. מקורה של החמרת הבולימיה ותחילת הבולימיה היא, בדומה לאנורקסיה, גורמים רגשיים:

 

 • תקופות וסיטואציות בהן האדם חווה תקופות של לחץ ומתח.
 • דימוי גוף שלילי
 • הערכה עצמית נמוכה
 • טראומה
 • עיסוק כרוני של האדם במראה שלו ובגוף שלו

 

פרחי באך – הפתרון הטבעי שנלחם באנורקסיה ובבולימיה 

 

ממש כמו בטיפול פרחי באך אמיתי, הדבר הראשון שעשינו היה לנתח את הבעיה ואת השורש שממנו היא נובעת. כשתגיעו למטפל או מטפלת שמומחים בפרחי באך, הם יאבחנו אתכם ואת הבעיה איתה אתם מתמודדים. המטפלים בונים עבורכם סוג של "פרופיל" שנותן תמונת מצב על המצב הרגשי שלכם ועל אורח החיים שלכם. כמובן שכאן גם תאובחן הבעיה שבשבילה הגעתם לטיפול, וזאת במטרה לגלות מה המקור שלה.

 

לאחר שהצלחנו להבין במה אנחנו צריכים לטפל ולשים את האצבע על הבעיה, הגיע הזמן לשלב הבא – התאמת טיפול בתמציות באך. מטפלים המומחים לפרחי באך מתאימית את הטיפול בצורה אישית לכל מטופל על מנת לספק פתרון יעיל ככל האפשר שמדוייק לבעיה ולאדם.

 

כמו תמיד, אספר לכם על כמה תמציות באך שמתאימות לבעיה עליה אנחנו מדברים היום. הנה כמה מתמציות הבאך שאני נוטה לתת כטיפול בהפרעות אכילה.

 

Crab Apple

 

הקראב אפל נחשבת להיות אחת מתמציות הבאך הכי ורסטיליות מבין כולן. התמצית מיועדת לאנשים שמרגישים שהם לא טהורים מספיק, אלו שמרגישים שמשהו אצלם לא נכון ולא טוב.

 

מסיבה זו, התמצית יעילה במיוחד עבור נטרול מחשבות הרסניות ורגשות שליליים שגורמים לאדם להרגיש שהוא צריך להתנקות ולשנות את עצמו. מחשבות אלו קשורות כמובן לדימוי הגוף של האדם ולהערכה עצמית נמוכה. כאמור, דימוי גוף שלילי והערכה עצמית לא טובה הם גורמים מרכזיים להפרעות אכילה, ובייחוד כשמדובר באנורקסיה ובולימיה.

 

Pine

 

תמצית זו מתאימה גם לאנורקסיה וגם לבולימיה. התמצית מתאימה למי שמרגיש צורך להיות מושלם וחווה רגשות אשמה מיותרות בנוגע למשהו שעשה, או לחילופין – משהו שלא עשה.

 

במקרים רבים, תסמינים בולטים של אנורקסיה ובולימיה כמו הרעבה עצמית, הקאה (בולימיה), אכילה מועטה וצום יזום מופיעות בעקבות הענשה עצמית ורגשות אשם. תמצית ה – Pine יכולה להעלים רגשות אשם שנובעים מאכילה של הדבר ה"לא נכון", וויתור על פעילות גופנית או דימוי גוף שלילי.

 

White Chestnut

 

אנורקסיה ובולימיה מלוות לעיתים קרובות במחשבות אובססיביות שקשורות בעיקר לדימוי הגוף, חוסר בטחון עצמי. המחשבות האלו מזינות את הפרעת האכילה ומונעת מהאדם האנורקסי או הבולימי לשנות את ההתנהגות ההרסנית שלו.

 

תמצית זו עוזרת להרגיע את האובססיה והמחשבות שגורמות לאנורקסיה והבולימיה לתפוס חלק גדול כל כך בחיים של האדם. על ידי כך שהן מאפשרות ראש נקי יותר ומחשבה בהירה, המטופל או המטופלת יכולים להסתכל על עצמם ועל המצב שבו הם מצויים בצורה אובייקטיבית. מכאן, ההתמודדות עם הבעיה היא הרבה, הרבה יותר קלה.

 

Larch

 

מקורן של הפרעות האכילה יכול להיות מתוך חוסר ביטחון ואמונה של האדם כי הוא לא טוב כמו אנשים אחרים. במקרים אלו, תמצית זו תהיה יעילה במיוחד. תמצית ה – Larch מחזקת את הביטחון העצמי ואת ההערכה העצמית שלנו. על ידי זה, היא תסייע לנו להרגיש שאנחנו מספיק טובים, ותחדיר בנו הרגשה שאנחנו מסוגלים להתמודד עם ההפרעה שלנו.

 

Rock Water

 

נסיים עם אחת מתמציות הבאך הכי עוצמתיות והכי יעילות בעולם שבו אנחנו חיים היום. במאה ה – 21, אנחנו נחשפים בלי הפסקה לסטנדרטים לא ריאליים של יופי.

 

אנחנו נחשפים באופן שיטתי לפרסומות ולאינסטגרם, מקומות בהם רוב האנשים שאנחנו רואים הם גברים ונשים עם מראה מלוטש וחסר פגמים. כתוצאה, נוצרים לנו סטנדרטים לא הגיוניים ולא ריאליים גם לעצמנו, ובמקרים רבים בדיוק הסטנדרטים האלו הם אלו שמובילים לאנורקסיה ובולימיה.

 

תמצית ה – Rock Water עוזרת לנו להיות סלחניים יותר לעצמנו. היא עוזרת לנו להפסיק לדרוש מעצמנו לעמוד בחוקים ומטרות נוקשים וקשיחים בהם אנחנו לא יכולים לעמוד.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email

מקרי ילדים שקרו

תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים

יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?

שרון אזולאי