טיפול חוסר ביטחון עצמי – התמודדות טבעית

פרחי באך
תוכן עניינים

רמת הביטחון העצמי שלנו משפיעה על החיים שלנו הרבה יותר משאנחנו חושבים. הביטחון העצמי הוא לא רק ההרגשה הפנימית שלנו לגבי עצמנו, אלא שמדובר באחד המרכיבים המרכזיים שמכתיבים את הדרך שבה אנחנו לוקחים החלטות וחיים את החיים שלנו. הביטחון העצמי משפיע על כל תחומי החיים שלנו – על הזוגיות, על החיים המקצועיים ובעיקר על היכולת שלנו לחתור למימוש עצמי. למרות שיש הסבורים כי ביטחון עצמי מופרז הוא חיסרון, ובמידה רבה בצדק גמור, הדעה המקובלת היא שהקושי העיקרי מתחיל כאשר אנחנו חווים חוסר ביטחון עצמי. החדשות הטובות? זה מצב בר טיפול, ואפילו בצורה טבעית באמצעות טיפול בחוסר ביטחון עצמי.

חוסר ביטחון עצמי – האם זה בר שינוי?

כשהביטחון העצמי שלנו גבוה, אנחנו מרגישים אופטימיים, מלאים תחושת מסוגלות ומוטיבציה להצליח, להשתפר, ליצור ולעשות כמה שיותר. אנחנו חושבים מחשבות כמו "אני יכול לעשות את זה", "יש לי את היכולת" ו"אני מוצלח וחזק". המחשבות האלו עוזרות לנו להתמודד עם אתגרים ולבחור בדרך המאתגרת יותר שתדחוף אותנו קדימה.

לעומת זאת, ביטחון עצמי ירוד יגרום לכך שאנחנו נרבה להסתגר, להישאר באזור הנוחות שלנו ונוטים לא לחתור להתקדם קדימה. את מקומן של המחשבות החיוביות תופסות מחשבות כמו "אני לא טוב מספיק", "זה לא בשבילי" ו"כולם יותר טובים ממני". בגלל המחשבות האלו, אנחנו נתקעים במקום, אחוזי פחד ורגשות נחיתות שמגבילים אותנו ומעכבים אותנו. לכן, בשלב זה אנו צרכים טיפול בחוסר ביטחון עצמי.

תמציות פרחי באך לרכישה:
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.

אמונה נפוצה שקיימת אצל אנשים רבים היא שביטחון עצמי הוא חלק מהאישיות שלנו ושאין לנו יכולת לשפר אותו בצורה קבועה ויציבה. בניגוד לאמונה הרווחת, טיפול בחוסר ביטחון עצמי  או באמצעות טיפול פסיכולוגי יכול לשפר את המצב בצורה מרשימה. חשוב להבין שביטחון עצמי הוא ממש לא תכונה מולדת, אלא מצב נפשי ותודעתי שיש בכוחנו לשנות בעזרת עבודה עצמית נכונה וטיפול איכותי.

ביטחון עצמי נמוך

טיפול בחוסר ביטחון עצמי – למה זה כל כך חשוב?

כל מי שחווה מצב של ביטחון עצמי נמוך יודע עד כמה מדובר בגורם קריטי ובעל השפעה על החיים שלנו. לא פעם מדובר במכשול אדיר בפנינו שגורם לנו לוותר על חלומות גדולים, הזדמנויות מדהימות ומטרות חשובות. כשאנחנו מרגישים שאין לנו ערך ומתמלאים תחושה של חוסר מסוגלות, נאבדת היכולת שלנו לעשות דברים חדשים. אנחנו מפחדים מאתגרים ומרגישים שהכול גדול עלינו.

טיפול בחוסר ביטחון עצמי ושיפור הביטחון העצמי הם צעדים חשוב לעבר חיים שלמים, מספקים ומאושרים. הנה כמה שינויים משמעותיים ששיפור הביטחון העצמי מביא איתו:

מוטיבציה גדולה יותר באמצעות טיפול בחוסר ביטחון עצמי

לכולנו יש קול פנימי שגורם לנו לפקפק בעצמנו ואומר לנו כל מיני דברים שלא עוזרים לנו. הוא אומר לנו שאנחנו לא מספיק טובים או שהאתגר שמולנו "גדול עלינו".
ביטחון עצמי גבוה אמנם לא ישקיט את הקול הזה לחלוטין, אבל הוא גורם לו להיות פחות עוצמתי ולהקטין את ההשפעה שלו עלינו. הביטחון העצמי הגבוה שלנו יגרום לנו להאמין בעצמנו, שאנחנו יכולים לעשות את זה ושאנחנו טובים מספיק – מה שמעלה את רמת המוטיבציה שלנו בצורה משמעותית.

הפחתת לחץ, פחד וחרדה באמצעות טיפול בחוסר ביטחון עצמי

לחץ מחוסר יכולת לעמוד בציפיות מאיתנו, פחד מאתגרים ומיציאה מאזור הנוחות וחרדה לגבי טעויות שאנחנו עושים, כולם רגשות נפוצים בקרב מי שסובל מביטחון עצמי נמוך. הרגשות האלו יכולים להיות הרסניים מאוד בטווח הקצר והארוך כאחד והם מונעים צמיחה והתפתחות שמחזיקים אותנו מאחור. בעזרת טיפול בחוסר ביטחון עצמי, מחשבות כמו דאגה וזלזול עצמי יופיעו לעיתים נדירות יותר, וגם כשהן מופיעות – הן יתפסו חלק קטן יותר בקבלת ההחלטות שלנו ובדרך שבה אנחנו תופסים את עצמנו ואת המציאות.

חוסן נפשי גדול יותר 

ביטחון עצמי גבוה עוזר לנו להתמודד עם בעיות ומשימות שעומדות לפנינו בצורה נכונה יותר. כאשר הביטחון העצמי נמוך, המשימה או הבעיה שלפנינו נתפסת כמכשול שעוצר בעדנו להמשיך. לעומת זאת כאשר הביטחון העצמי גבוה, לאחר טיפול בחוסר ביטחון עצמי, הבעיה או המשימה תיתפס כאתגר שצריך ואפשר להתמודד איתו.

היחס שלנו לטעויות וכישלונות לאחר טיפול בחסור ביטחון עצמי

לטעות ולהיכשל אלו דברים שקורים לכל אחד, וככל שהתהליך שלנו מאתגר ושאפתני יותר, כך גם נטעה יותר. הדרך שבה אנחנו תופסים את הטעויות שלנו משתנה בהתאם לביטחון העצמי שלנו. כאשר אנחנו סובלים מחוסר ביטחון עצמי, כל טעות שלנו מלווה בהלקאה עצמית וממש בועטת בנו כשאנחנו כבר למטה, מה שגורם לנו לפחד מלעשות טעויות. אבל כאשר הביטחון העצמי גבוה? הטעויות שלנו נתפסות כשיעור שאפשר ללמוד ממנו, אנחנו מבינים שהכישלונות שלנו בונים אותנו ומשפרים אותנו ורואים את הדברים בצורה שעוזרת לנו להתפתח.

מערכות יחסים בריאות יותר 

ככל שהביטחון העצמי שלנו נמוך יותר, אנחנו נוטים לחשוב על עצמנו יותר ולשקוע במחשבות שלנו. אנחנו משווים את עצמנו לאחרים (בדרך כלל בעיקר למי שאנחנו חושבים שטוב מאיתנו) ועסוקים במחשבות שקשורות בעיקר לחיים שלנו. תוצאה אפשרית היא חוסר ביטחון עצמי בזוגיות, אבל אפשר לפתור את זה באמצעות טיפול בחוסר ביטחון עצמי.

הישגים משופרים באמצעות טיפול בחוסר ביטחון עצמי

העלאת רמות הביטחון העצמי שלנו עשויה לשפר את ההתנהלות שלנו במישורים השונים של החיים. קחו לדוגמא חוסר ביטחון עצמי בעבודה, שמשפיעה על היחסים עם הסובבים אותנו, התפוקה ועוד. העלאת רמות הביטחון עשויה להציע שדרוג משמעותי בקריירה.

טיפול בחוסר ביטחון עצמי – איך זה עוזר לנו?

טיפול בחוסר ביטחון עצמי מאפשר לנו לצאת מהראש שלנו ולהפסיק לדאוג רק לעצמנו ולחיים שלנו. אנחנו מדברים עם אנשים בצורה פתוחה יותר וכנה יותר, אנחנו מתעניינים יותר במה שיש לאנשים אחרים להגיד והופכים נוכחים יותר באותו הרגע, במקום להתעסק במחשבות שלנו ללא הפסקה. התקשורת שלנו עם הסובבים אותנו משתפרת, היכולת שלנו לאמפטיה גדלה ואנחנו שמים לב לרגשות של אנשים אחרים – דברים שתורמים למערכות היחסים שלנו והופך אותן לאיכותיות ובריאות.

 חוסר ביטחון עצמי

 

איך מבצעים טיפול בחוסר ביטחון עצמי?

אם אתם סובלים מהבעיה של ביטחון עצמי ירוד, חשוב שתדעו שאתם ממש לא לבד. רבים מתמודדים עם רגשות של ספק עצמי וחוסר אמונה ביכולות שלהם – ובמקרים רבים אלו דווקא האנשים המצליחים והחזקים ביותר שאתם מכירים. מה שאתם צריכים זה טיפול יעיל, בריא ופשוט שיעזור לכם לשפר את הביטחון העצמי שלכם. יש מגוון דרכי טיפול בחוסר ביטחון עצמי. ישנם טיפולים תרופתיים, טיפולים טבעיים וגם טיפולים פסיכולוגיים והתנהגותיים שעוזרים לשנות את צורת המחשבה ולהתמודד עם המצב בצורה טובה יותר.

טיפול בחוסר ביטחון עצמי בשילוב עם טיפול פסיכולוגי ורגשי, זו אחת הדרכים הכי אפקטיביות להעלאת הביטחון העצמי. תמציות הבאך, שהן תמציות של פרחים שמיוצרות מניצנים, פרחים, שיחים ועצים שונים שפותחו על ידי ד"ר אדוארד באך, רופא והומאופת בריטי, הן תמציות שמיועדות לטיפול במצבים רגשיים ונפשיים שונים. הטיפול נעשה על ידי אבחון כולל של המצב הפיזי, הרגשי והנפשי של המטופל, וזאת כדי להגיע לשורש הבעיה, להבין כיצד ניתן ליצור את הטיפול האפקטיבי והמתאים ביותר ולהתאים למטופל את התמציות שיעזרו לו.

טיפול בחוסר ביטחון עצמי- שיטות

בגדול, שתי תמציות  שעוזרות לשפר את הביטחון העצמי ומשמשות טיפול בחוסר ביטחון הן:

  • Larch – תמצית זו מתאימה בעיקר למצבים בהם חוסר הביטחון העצמי שלנו נובע מהדרך שבה אנחנו חושבים ותופסים את עצמנו ואת העולם. התמצית מעלה את רמות המוטיבציה ומעניקה לנו תחושת מסוגלות. היא עוזרת לנו להתמודד עם אתגרים וליזום הזדמנויות ללמוד ולהשתפר, במקום לפחד מטעויות ומחוסר הידע והיכולת שלנו. התמצית עוזרת לפתח דרך חשיבה נכונה ויעילה יותר בה אנחנו מבינים שההצלחה של הפעולות שלנו לא תמיד מגדירה אותנו ושגם אם אנחנו נכשלים, זה לא אומר שאנחנו בני אדם כושלים.
  • Elm – תמצית זו מתאימה בעיקר למצבים בהם חוסר הביטחון העצמי שלנו נובע מכישלונות ומניסיונות עבר. התמצית עוזרת להשיב את הביטחון העצמי שאבד ואת האמונה בעצמנו. הכישלון שמכביד עלינו הופך פחות משמעותי ואנחנו חוזרים למצב בו אנחנו מסוגלים לעמוד באחריות ולחתור לכיוון המטרות שלנו.

טיפול בחוסר ביטחון עצמי – לסיכום

טיפול בחוסר ביטחון עצמי הוא פשוט, קל ואפקטיבי במיוחד. הוא מתאים למכנה המשותף הרחב ביותר של האנשים, אינו כרוך בתופעות לוואי או בסיכונים מעצם היותו טבעי ומאפשר תוצאות מהירות. בנוסף, להבדיל מטיפולים אחרים הרי שאת בתמצית פשוט מאוד לשלב בשגרת החיים שלכם: כל מה שנדרש מהמטופל או המטופלת לעשות הוא לשים בפה כמה טיפות מהתמצית או למהול אותן בכוס משקה, והצמחים כבר יעשו את שלהם. בחנות שלי תוכלו למצוא תמציות נקודתיות המתייחסות לתסמיני הבעיות או למצבים שאתם חווים, כמו גם אפשרות להרכבת תמצית בהתאמה אישית מלאה על פי התסמינים שאתם חווים, ההשפעה שלהם עליכם והאופן בו אתם רוצים לראות את עצמכם. אתם מוזמנים לפנות אליי בכל שאלה או התייעצות.

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי