על חרדה חברתית אצל ילדים וטיפול אחד טבעי ויעיל

תוכן עניינים

היתרונות של טיפול בפרחי באך במצבי חרדה חברתית אצל ילדים

חרדה חברתית אצל ילדים היא בעיה אמיתית שהכרחי לטפל בה. זה לא תמיד פשוט, גם מכיוון שלהורים רבים קשה לזהות אותה כשהיא מופיעה, ואחרים לא יודעים מהם הפתרונות היעילים והמומלצים יותר. השורה התחתונה היא שחרדה חברתית עלולה לפגוע באיכות החיים של הילד בצורה משמעותית, וכן גם בתהליך ההתפתחות שלו וביכולת שלו לבנות רשת של קשרים חברתיים שילוו אותו במהלך ההתבגרות שלו.

אז מהי חרדה חברתית, איך מזהים אם לילד יש חרדה שכזו, מדוע טיפול בפרחי באך מומלץ עבור ילדים ואיך להתמודד עם בעיות התנהגות אצל ילדים כאשר נוצרות בעקבות חרדה או הפרעות אחרות? התשובות לשאלות החשובות האלה, ולרבות אחרות, במאמר הנוכחי.

מה היא חרדה חברתית?

עוד לפני שמדברים על דרכי טיפול בחרדות אצל ילדים, חשוב להבין מול מה בדיוק אנחנו מתמודדים. החרדה החברתית היא הפרעת חרדה שבה החששות של הילד או הילדה והטריגרים שגורמים להם להגיב בפחד ודאגה, קשורים למצבים חברתיים וסיטואציות פומביות. יש צורות שונות בהן החרדה עשויה להיות מאופיינת, למשל, במצב בו הילד או הילדה מפחדים שיפרשו את הפעולות שלהם או את מה שהם יאמרו כדברים שליליים.

תמציות פרחי באך לרכישה:
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.
-17%
המחיר המקורי היה: ₪300.00.המחיר הנוכחי הוא: ₪250.00.

במקרה הזה, הילד חושש שהסביבה תתפוס אותו בצורה שלילית והוא ירגיש מובך או מושפל, ולכן הוא חושש לבצע פעולות שונות או לומר את דעתו בסיטואציות חברתיות: ילד שכזה עשוי להימנע באופן כמעט מוחלט מלדבר בפומבי, גם עם בני כיתתו או עם אנשים שאמורים להיות קרובים לו. במקרה אחר, חרדה חברתית ילדים יכולה להתבטא בכך שהילד אינו מסוגל לפגוש אנשים שהוא לא מכיר, ובגלל זה הוא מרגיש קושי משמעותי במעבר בין מסגרות או במצבים הטומנים בחובם קשיי הסתגלות. כמו כן ילד במצב הזה עשוי לבטא חוסר רצון להשתתף בפעילויות חברתיות שונות, עד להתנגדות מוחלטת.

סימפטומים של חרדה חברתית אצל ילדים

החרדה החברתית היא בעיה רפואית מוכרת הניתנת לאבחון על ידי גורמים מקצועיים ומוסמכים מעולם הפסיכולוגיה. בחון חרדות חברתיות אצל ילדים דומה לאבחון בעיה זו אצל מבוגרים. האבחון מתבצע על ידי פסיכולוג או פסיכולוגית המאבחנים האם הילד סובל מחרדה חברתית, ואם וכן – מבצעים הערכה של סוג החרדה, חומרת החרדה והיקף החרדה. כאשר נדרש אבחון מעמיק יותר של הבעיה, הגורם המקצועי קובע פגישת אבחון נוספת או מפנה את ההורים להמשך טיפול אצל גורם מקצועי אחר, לעתים בעל מומחיות רלוונטית.

יש תסמינים רבים שעלולים להוות סממן לכך שילד או ילדה סובלים מחרדה חברתית. הנה רשימה של סימפטומים נפוצים שעשויים להופיע בילדים עם חרדה חברתית בזמן, לקראת או אחרי סיטואציות חברתיות:

 • דאגה
 • פחד
 • בכי
 • צעקות
 • תחושת מצוקה
 • קוצר נשימה
 • דופק מואץ
 • בחילות
 • הפרעות שינה
 • קושי להתרכז
 • קושי לזכור
 • כאבי ראש
 • כאבי בטן
 • חזרתיות על פעולות או מחשבות
 • פחד לפני יציאה לטיולים
 • חוסר רצון ללכת לבית ספר
 • חוסר רצון לישון אצל חברים
 • היצמדות למבוגר אליו הילד מרגיש קרבה

 

חרדה חברתית אצל ילדים

ישנם עוד סימפטומים רבים שעשויים להופיע בקרב ילדים הסובלים מחרדות חברתיות. כאשר סימפטומים אלו מופיעים בהקשר של סיטואציות חברתיות, בין אם זה בזמן הסיטואציה ובין אם זה לפני או אחרי הסיטואציה, הם יכולים להוות סממן לכך שסיטואציות אלו גורמות לילד לפחד וחרדה ניכרים.

חשוב להבחין כי ילדים הסובלים מחרדה חברתית עשויים להיראות כילדים ביישנים ולא הרבה יותר מזה. עם זאת, חרדה חברתית היא חמורה יותר מביישנות (למרות שביישנות, וביישנות יתר בפרט, היא בעיה הדורשת התייחסות גם כן). אחת הדרכים שעוזרות להבדיל בין ילד ביישן לבין ילד עם חרדה חברתית היא שעוצמת הפחד או החרדה גדולה בצורה משמעותית בקרב ילדים בעלי חרדה חברתית.

איך להתמודד עם בעיות התנהגות אצל ילדים?

במקרים רבים, חרדה חברתית עלולה לגרום לילדים להתנהג בצורה שלא מקובלת על ההורים ושעשויה לפגוע ביכולת שלהם להשתלב במסגרות בהן הם משתתפים. אז איך להתמודד עם בעיות התנהגות אצל ילדים?

לפני הכול, חשוב לזכור שכאשר מופיעות בעיות התנהגות אצל ילדים זו יכולה להיות קריאה לעזרה או התבטאות של בעיה עמוקה יותר, לכן עונשים וטיפול נוקשה הם לא תמיד הדבר הנכון – להיפך, הם רק עלולים להחמיר ולהנציח את הבעיה. הדבר הראשון שאנחנו כהורים צריכים לעשות הוא לגשת לעניין בצורה רגישה ומכילה, לנסות להבין מה הבעיה שגורמת לילדים שלנו להתנהג בצורה כזו, ולעזור להם להתגבר על המשבר איתו הם מתמודדים.

החדשות הטובות הן שאם נתנהל נכון מול הילדים שלנו, אנחנו עשויים לראות אצלם התקדמות אדירה. לילדים עם חרדה חברתית יש טיפולים רבים שיכולים לעזור להפיג את החרדה בצורה משמעותית וגם ללמד אותם להתמודד איתה כשהיא כן מופיעה. הטיפולים בדרך כלל כוללים למידה של טכניקות שונות להרגעת התסמינים הפיזיים שמתלווים לחרדה ומעצימים אותה, שיכולות להיות טיפולי CBT, דמיון מודרך, ריפוי בעיסוק ועוד. בנוסף הילד לומד גם טכניקות להתמודדות עם המחשבות שגורמות לחרדה, מה שדורש בחלק גדול מהמקרים כניסה לשדה המשחק של הטיפול הפסיכולוגי או אפילו פסיכיאטרי (בהתאמה לרגישות ולקשיים של ילדים בנטילת תרופות, כמובן)..

הטכניקות שהילד לומד עוזרות לו להתמודד עם סיטואציות חברתיות בצורה טובה יותר, החשיפה המוגברת לסיטואציות אלו מפחיתה את רמת החרדה שהן גורמות. כך, נוצר מעגל פידבק חיובי שגם עוזר לילד להתמודד עם החרדה כשהיא מופיעה, וגם מחליש את מקור החרדה. את כל התהליך החיובי הזה ניתן לשדרג ולשפר בצורה משמעותית באמצעות טיפול בפרחי באך.

למה כדאי לשקול טיפול בחרדות אצל ילדים בעזרת פרחי באך?

טיפול בפרחי באך נחשב לאחת מאפשרויות הטיפול המומלצות עבור ילדים, לרבות מקרים של חרדה חברתית ילדים. הטיפול עשוי להקל באופן משמעותי על פחדים וחרדות המופיעים אצל ילדים ולסייע בהקלת התסמינים הנובעים מהחרדה. הוא מציע כמה יתרונות חשובים, ביניהם העובדה שמדובר בטיפול ידידותי שאינו פולשני או כרוך בתופעות לוואי, מעצם העובדה שהוא מבוסס על חומרים טבעיים בלבד (תמציות פרחים) – זאת כמובן להבדיל אלפי הבדלות מתרופות בהן נעשה כיום שימוש תדיר, שעלולות לגרום לתופעות לוואי או לנזקים קצרי וארוכי טווח לילד. בנוסף לכך, הטיפול בעזרת פרחי באך נחשב לקצר מועד באופן יחסי, ברוב המקרים, ועשוי לספק הקלה בתסמינים כבר לאחר פרק זמן קצר. מכאן שאיכות החיים של הילד, גם של בני משפחתו, עשויה להשתפר מהר מאוד.

יתרון משמעותי אחר שהוא שניתן לשלב בקלות לקיחת תמציות פרחי באך לילדים בשגרת החיים שלהם, מבלי שיש צורך בשינוי דבר: כל מה שיש לעשות הוא לטפטף את הטיפות למשקה של הילד או לכל נוזל אחר, או לחלופין טפטוף ישיר לפיו של הילד. זאת כמובן להבדיל מחלק מהטיפולים האחרים, שדורשים הירתמות מלאה ומאמצים מצידם של הילד והוריו. יש לציין שהטיפול אינו מיועד לפתור את הבעיה השורשית של החרדה, אלא להקל על תסמיניה ולשפר את תחושת הילד, כך שניתן לשלב אותו עם טיפולים אחרים הנעשים במישור הפסיכולוגי, הפסיכיאטרי וכן הלאה.

אז איך מתחילים? בחנות שלי תוכלו לרכוש תמציות פרחי באך שמיועדות להתמודד עם מצבים או תסמינים שונים, וכן להתאים באופן אישי תמצית עבורו לאחר מילוי שאלון מפורט. אני זמינה לכל שאלה או התלבטות.

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי