פרחי באך – טיפול בבדידות וקשיים חברתיים

בדידות
תוכן עניינים

נמצא טיפול בבדידות וקשיים חברתיים

כדי להבין את הצורך בתוכנית טיפול בבדידות וקשיים חברתיים, חשוב לבחון את המאפיינים של בני האדם. כידוע, אנחנו יצורים חברתיים במהות שלנו. אנחנו חיים בקבוצות, ניזונים מאהבה ואכפתיות ומקיפים את עצמנו באנשים כל הזמן. מחקרים ומאמרים רבים טוענים וגם מוכיחים שקשרים חברתיים הם מרכיב הכרחי לחיים מאושרים ומצב נפשי יציב וחיובי. בין אם אנחנו מתמודדים עם אירוע טראומטי וקשה או עם תקופה מורכבת מבחינה רגשית – אנחנו צריכים שיהיה לנו עם מי לדבר. אנחנו צריכים להרגיש שיש מישהו שיהיה שם בשבילנו. במקרים כאלו, עצם הקיום של אדם שאפשר לדבר איתו ולהתייעץ איתו יכולה לשפר בצורה משמעותית את המצב הנפשי והפסיכולוגי שלנו.

אבל רשת חברתית חזקה לא חשובה רק בתקופות הקשות שלנו. גם בתקופות הטובות בחיים שלנו אנחנו רוצים שיהיו סביבנו אנשים שאנחנו אוהבים. כשאנחנו בדרך הנכונה, נהנים מכל רגע ודוהרים לעבר היעדים שלנו – התמיכה החברתית והמשפחתית עוזרת לנו להמשיך ולדחוף קדימה.

העולם החדש והבדידות המתגברת

באף תקופה בהיסטוריה יצירת קשר עם אנשים אחרים לא הייתה כל כך פשוטה ונגישה כמו היום. כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לדבר עם פחות או יותר כל מי שאנחנו רוצים בעולם בכל רגע נתון. אז איך יכול להיות שחצי מהאוכלוסייה מרגישה בדידות וניכור? איך יכול להיות שאנחנו מרגישים שאנשים לא מכירים אותנו באמת?

באופן אירוני, דווקא הרשתות החברתיות גורמות לתופעת הבדידות הגלובלית, כך שבלא מעט מקרים מדברים על מגפת הבדידות. המטרה של פייסבוק, אינסטגרם וטוויטר הייתה לחבר בין אנשים ולדאוג לכך שאף אחד מאיתנו לא ירגיש בודד. היא אפשרה לאנשים החווים קשיים חברתיים ליצור קשרים עם אנשים אחרים. אותם אנשים שלא הצליחו ליצור רשת חברתית תומכת במציאות, עשו זאת במרחב הדיגיטלי.

המסקנות ברורות: בדידות היא רגש סובייקטיבי. כמות הקשרים החברתיים היא לא מה שעוזר לנו להרגיש שאנחנו לא לבד. אנחנו מוקפים באנשים, אבל מרגישים לבד. איכות הקשרים היא שעושה את ההבדל.

לבדידות יש השלכות

ניתן להצביע על סוגים שונים של בדידות, דוגמת בדידות רגשית או בדידות חברתית. הנקודה המרכזית היא שבכל אחד מהמקרים מדובר במצב שעלול להיות מורכב. מחקרים רבים מצביעים על קשר בין בדידות לבעיות רגשיות ופיזיולוגיות רבות. אדם בודד מתמודד עם השלכות שליליות שונות כמו:

 • דיכאון
 • מחלות לב
 • אירועים מוחיים
 • התמכרות
 • התאבדות

החוקרים נעמי אייזנברג ומתיו ליברמן ביצעו מחקר שהתמקד בתופעת הבדידות. במחקר נמצא שבדידות משדרת למוח שלנו סימן שדומה מאוד לכאב. כשאנחנו חווים בדידות, הגוף שלנו מרגיש מצוקה שמעלה את מפלסי הלחץ והמתח. נמצא שהבדידות גוררת עמה השלכות קשות משרובנו חושבים. ההשפעות שלה לא מוגבלות רק לממד הרגשי, היא משפיעה על המצב הפיזי שלנו ואפילו עלולה להביא למוות מוקדם.

 

קשיים חברתיים – לא רק אצל ילדים

את רוב הקישורים החברתיים שלנו אנחנו רוכשים בגיל צעיר. אבל בניגוד לדעה הרווחת קושי חברתי הוא לא נחלתם של ילדים צעירים בלבד ובמקרים רבים הקשיים ממשיכים להשפיע על מי שסובל מהם.

גם מבוגרים וגם ילדים חווים קשיים שמונעים מהם ליצור קשרים חברתיים משמעותיים, וקשיים אלו יכולים להתבטא במובנים רבים. לפעמים מדובר בחוסר יכולת לתקשר בצורה נורמטיבית, לעתים זו רק ביישנות קלה ובמקרים אחרים מקור הבעיה הוא התנהגות שמרחיקה אנשים אחרים. למעשה, כל קושי שמונע מאדם להצליח לבנות קשרים בין-אישיים וחברתיים עמוקים עם אנשים אחרים יכול להיחשב כקושי חברתי. התוצאות של אותם הקשיים יכולות להיות קשות:

 • הרגשה של חוסר שייכות
 • תחושת בדידות
 • תחושת בושה
 • דימוי עצמי נמוך
 • ביטחון עצמי נמוך

רשימת ההשלכות של הקשיים החברתיים לא נגמרת כאן. הם יכולים לגרום למי שסובל מהן מצוקה משמעותית מאוד ולגבות מחיר אישי כבד מאוד.

בדידות וקשיים חברתיים

תמציות פרחי באך לרכישה:

הפתרון כבר כאן – טיפול בבדידות וקשיים חברתיים בעזרת פרחי באך

 אז איך להתמודד עם בדידות? האם מדובר בגזרה משמיים, או במצב בר שינוי שיש לנו השפעה עליו? יש לא מעט טיפולים שיכולים לעזור לך להיפטר מתחושת הבדידות ויעזרו לך להתמודד עם קשיים חברתיים. אנחנו לא מתמודדים כאן עם חוק טבע, אלא עם אתגר שאפשר לעבור ובעיה שאפשר לפתור.

החדשות המעודדות הן שיש דרכים שונות של טיפול בבדידות וקשיים חברתיים. הפתרון שלי הוא טיפול בתמציות פרחי באך.

מה זה פרחי באך?

אדוארד באך היה רופא והומאופת בריטי עם חזון – להשתמש בכוח של הטבע כדי לטפל במצבים רגשיים ונפשים מורכבים. באך האמין שתמציות באך מסוימות מביאות לריפוי עצמי ומשפיעות בצורה משמעותית על היכולת שלנו להתמודד עם קשיים רבים. כיום, טיפולים בפרחי באך הפכו לנפוצים במיוחד בעולם הרפואה האלטרנטיבית ומספקים מענה בריא, טהור ויעיל לאין ספור מטופלים ומטופלות. ההתבססות על רכיבים טבעיים בלבד מונעת את הסיבוכים, תופעות הלוואי וסכנת ההתמכרות. עובדות אלה הופכות את הטיפולים למתאימים עבור מכנה משותף רחב מאוד של האוכלוסייה, כולל אנשים הנחשבים לרגישים: ניתן בהחלט להתאים פרחי באך לילדים, החווים קשיים חברתיים ובדידות אולי יותר מכל אוכלוסייה אחרת.

בטיפול, אאבחן מה הקושי שלך, ממה הוא נובע ואנסה לקבל תמונה רחבה ככל האפשר של העולם הרגשי והנפשי שלך. כמו כן, אבחן את אורח החיים שלך כדי למצוא כיצד אפשר לשנות אותו בצורה שתעזור לך להתמודד עם הקשיים בצורה טובה יותר. על בסיס זה אוכל להציע לכם תמצית פרחי באך בהתאמה אישית. הנה כמה מהתמציות שאני הכי אוהבת לתת עבור קשיים חברתיים ובדידות.

תמציות הבסיס שיכולות להפיג לכם את הבדידות

Heather

Heather היא תמצית מיוחדת מאוד שעוזרת לאנשים שחווים בדידות. על פי ד”ר באך, התמצית מיועדת לאנשים שמחפשים להיות בחברתם של אחרים כל הזמן. אותם אנשים מתמקדים בעיקר בעצמם ומרגישים צורך לדבר על החיים שלהם ללא הפסקה. הם מספרים לכל מי שמוכן לשמוע על הבעיות שלהם ועל אירועי היום יום שהם חווים.

התנהגות זו מביאה לשתי תופעות שמזינות אחת את השנייה:

 1. אדם כזה מרגיש בדידות בכל זמן שהוא לא עם אנשים אחרים. האושר שלו נובע מקשרים חברתיים ושיח עם אחרים, לכן כשהוא נמצא לבד הוא לא נהנה ואפילו סובל.
 2. ההתמקדות של האדם בעצמו מקשה עליו ליצור קשרים חברתיים איכותיים ולהצליח להתחבב על אנשים אחרים. ההתנהגות שלו גורמת לו להיות לבד, מה שגורם לו לסבל.

תמצית ה-Heather עוזרת לעצור את המעגל האינסופי הזה. היא מאפשרת לאדם להיות זה שמקשיב במקום זה שמדבר ובמקביל גם להרגיש בנוח להיות עם עצמו. במקום להתעסק רק בעצמו, הוא מתחיל להרגיש חמלה כלפי אנשים ומפסיק לחוות צורך בלתי נגמר בהכרה מצד אחרים. התוצאות מדהימות: המטופל משנה את ההתנהגות שלו, גורם לאנשים להרגיש יותר בנוח ומצליח ליצור קשרים חברתיים. באותה נשימה, גם הבדידות נעלמת והוא מרגיש טוב גם כשהוא נמצא לבד.

 

Beech

אחד מהקשיים החברתיים הנפוצים ביותר הוא חוסר היכולת להבין אחרים ולחוות חמלה. תמצית ה-Beech מיועדת לאנשים שמרגישים צורך לבקר אנשים אחרים, אלו שמחפשים משהו יותר טוב, יותר נוצץ ויותר מוצלח. במקום לראות את הטוב שבאנשים אחרים, הם מצליחים לראות בעיקר את מה שלא טוב. קושי זה גורם להם להיות חסרי סבלנות כלפי אחרים, לא להבין אותם ואת דרכי החשיבה שלהם ולהיות שיפוטיים כלפיהם.

הפרעה זו עלולה להביא לקשיים חברתיים. אחרי הכול, אנשים רוצים להרגיש קבלה וחמלה מאחרים, להרגיש שהם בסדר ושהם טובים כמו שהם. עקב כך, הם מתרחקים מאנשים שגורמים להם להרגיש שהם לא מספיק טובים ושהם טועים בדרך שלהם.

התמצית תאפשר לכם להיות סובלניים יותר כלפי הסובבים אתכם. היכולת שלכם להבין אחרים תשתפר, ותחוו הרבה פחות רגשות כעס כלפי אחרים.

Willow

אנשים שחוו קשיים וטראומות עלולים להפוך למרירים וביקורתיים מאוד כלפי המציאות ולבטא ביקורתיות ושיפוטיות לעיתים קרובות. אנשים אלו לא רואים את הטוב בעצמם ובאחרים, הם מתלוננים בלי הפסקה ומעדיפים להיות עצבניים מאשר מאושרים.

כולנו רוצים להיות מוקפים בחיוביות ובאופטימיות. כשאנחנו פוגשים אנשים שנוהגים להתלונן ומשדרים מרירות, אנחנו נוטים להתרחק מהם. אותם אנשים פסימיים מוצאים עצמם לבד – והמדרון החלקלק של הבדידות והחוסר בקשרים החברתיים גורם להם ליפול עמוק יותר לבור.

תמצית ה-Willow תביא לחיים שלכם אופטימיות ואמונה בטוב. היא תפתח את הלב שלכם למחוזות חדשים של נדיבות, אהבה ושפע. לשינוי מחשבתי זה יש שתי השפעות חיוביות. הראשונה היא שלא תהיו לבד. אופטימיות מושכת אנשים ואם תשדרו את זה החוצה, תהיו מוקפים באנשים במהירות מסחררת. ההשפעה השנייה היא שתדעו להעריך את מה שטוב בחיים שלכם ולפרגן לאחרים על ההישגים והאושר שלהם.

Mimilus

תמצית המימילוס מתאימה לאנשים שחווים קשיים חברתיים שמקורם בתכונות כגון ביישנות וחוסר בטחון, פחדנות וחרדתיות. אנשים ביישנים מתקשים ליזום קשרים חברתיים, הם נשארים מסוגרים בתוך עצמם ולא נפתחים לעולם. הם גם לא מצליחים להיות ספונטניים וחברותיים, מה שגורם להם לוותר על הזדמנויות להכיר אנשים חדשים באירועים חברתיים. כשהם מגיעים לאירועים כאלו, חסר להם את האומץ הנדרש כדי לפתח שיחה ובהמשך להעמיק את הקשר עם אנשים.

תמצית המימילוס תאפשר לכם להרגיש חזק ואמיץ יותר. היא תפיג את הביישנות ותאפשר לכם לדבר עם אנשים ולבנות קשרים איכותיים.

WhatsApp
Facebook
Email
Telegram
מקרי ילדים שקרו
תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים
יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?
שרון אזולאי