תוכן עניינים

פרחי באך – התשובה לבדידות וקשיים חברתיים

בדידות

נמצא הטיפול הטבעי לבדידות וקושי חברתי

 

בני אדם הם יצורים חברתיים. אנחנו חיים בקבוצות, ניזונים מאהבה ואכפתיות ומקיפים את עצמנו באנשים כל הזמן. מחקרים ומאמרים רבים טוענים וגם מוכיחים שקשרים חברתיים הם מרכיב הכרחי לחיים מאושרים ומצב נפשי יציב וחיובי.

 

בין אם אנחנו מתמודדים עם אירוע טראומטי וקשה או עם תקופה מורכבת מבחינה רגשית – אנחנו צריכים שיהיה לנו עם מי לדבר. אנחנו צריכים להרגיש שיש מישהו שיהיה שם בשבילנו. במקרים כאלו, עצם הקיום של אדם שאפשר לדבר איתו ולהתייעץ איתו יכולה לשפר בצורה משמעותית את המצב הנפשי והפסיכולוגי שלנו.

 

אבל רשת חברתית חזקה לא חשובה רק בתקופות הקשות שלנו. גם בתקופות הטובות בחיים שלנו אנחנו רוצים שיהיו סביבנו אנשים שאנחנו אוהבים. כשאנחנו בדרך הנכונה, נהנים מכל רגע ודוהרים לעבר היעדים שלנו – התמיכה החברתית והמשפחתית עוזרת לנו להמשיך ולדחוף קדימה.

 

העולם החדש והבדידות המתגברת

 

באף תקופה בהיסטוריה יצירת קשר עם אנשים אחרים לא הייתה כל כך פשוטה ונגישה כמו היום. כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לדבר עם פחות או יותר כל מי שאנחנו רוצים בעולם בכל רגע נתון.

 

אז איך יכול להיות שחצי מהאוכלוסייה מרגישה בדידות וניכור? איך יכול להיות שאנחנו מרגישים שאנשים לא מכירים אותנו באמת?

 

באופן אירוני, דווקא הרשתות החברתיות גורמות לתופעת הבדידות הגלובלית שכבר זכתה למעמד של מגפה. המטרה של פייסבוק, אינסטגרם וטוויטר הייתה לחבר בין אנשים ולדאוג לכך שאף אחד מאיתנו לא ירגיש בודד. היא אפשרה לאנשים הסובלים מקשיים חברתיים ליצור קשרים עם אנשים אחרים. אותם אנשים שלא הצליחו ליצור רשת חברתית תומכת במציאות, עשו זאת במרחב הדיגיטלי.

 

והמסקנות? ברורות: בדידות היא רגש סובייקטיבי. כמות הקשרים החברתיים היא לא מה שעוזר לנו להרגיש שאנחנו לא לבד.

 

אנחנו מוקפים באנשים, אבל מרגישים לבד – איכות הקשרים, היא מה שעושה את ההבדל.

 

לבדידות יש השלכות

 

מחקרים רבים מצביעים על קשר בין בדידות לבעיות רגשיות ופיזיולוגיות רבות. אדם בודד מתמודד עם השלכות שליליות שונות כמו:

 

 • דיכאון
 • מחלות לב
 • אירועים מוחיים
 • התמכרות
 • התאבדות

 

החוקרים נעמי אייזנברג ומתיו ליברמן ביצעו מחקר שהתמקד בתופעת הבדידות. במחקר נמצא שבדידות משדרת למוח שלנו סימן שדומה מאוד לכאב. כשאנחנו חווים בדידות, הגוף שלנו מרגיש מצוקה שמעלה את מפלסי הלחץ והמתח.

 

הבדידות גוררת עמה השלכות קשות משרובנו חושבים. ההשפעות שלה לא מוגבלות רק למימד הרגשי, היא משפיעה על המצב הפיזי שלנו ואפילו מביאה למוות מוקדם בשיעור של 45%.

 

קשיים חברתיים – לא רק אצל ילדים

את רוב הקישורים החברתיים שלנו אנחנו רוכשים בגיל צעיר. אבל בניגוד לדעה הרווחת קושי חברתי הוא לא נחלתם של ילדים צעירים בלבד ובמקרים רבים הקשיים ממשיכים להשפיע על מי שסובל מהם.

 

גם מבוגרים וגם ילדים חווים קשיים שמונעים מהם ליצור קשרים חברתיים משמעותיים, וקשיים אלו יכולים להתבטא במובנים רבים.

 

לפעמים מדובר בחוסר יכולת לתקשר בצורה נורמטיבית, לעתים זו רק ביישנות קלה ובמקרים אחרים מקור הבעיה הוא התנהגות שמרחיקה אנשים אחרים. למעשה, כל קושי שמונע מאדם להצליח לבנות קשרים בין-אישיים וחברתיים עמוקים עם אנשים אחרים יכול להיחשב כקושי חברתי.

 

התוצאות של אותם הקשיים יכולות להיות קשות:

 

 • הרגשה של חוסר שייכות
 • תחושת בדידות
 • תחושת בושה
 • דימוי עצמי נמוך
 • ביטחון עצמי נמוך

 

רשימת ההשלכות של הקשיים החברתיים לא נגמרת כאן. הם יכולים לגרום למי שסובל מהן מצוקה משמעותית מאוד ולגבות מחיר אישי כבד מאוד.

בדידות וקשיים חברתיים

הפתרון כבר כאן – טיפול בפרחי באך

 

אז איך מטפלים בבדידות ובקשיים חברתיים? האם מדובר בגזרה משמיים או במצב בר-שינוי שיש לנו השפעה עליו?

 

יש לא מעט טיפולים שיכולים לעזור לך להיפטר מתחושת הבדידות ויעזרו לך להתמודד עם קשיים חברתיים. אנחנו לא מתמודדים כאן עם חוק טבע, אלא עם אתגר שאפשר לעבור ובעיה שאפשר לפתור.

 

הפתרון שלנו? טיפול בתמציות פרחי באך.

מה זה אומר טיפול בפרחי באך?

 

אדוארד באך היה רופא והומאופת בריטי עם חזון – להשתמש בכוח של הטבע כדי לטפל במצבים רגשיים ונפשים מורכבים. באך האמין שתמציות באך מסויימות מביאות לריפוי עצמי ומשפיעות בצורה משמעותית על היכולת שלנו להתמודד עם קשיים רבים.

 

היום, טיפולים בפרחי באך הפכו לנפוצים במיוחד בעולם הרפואה האלטרנטיבית ומספקים מענה בריא, טהור ויעיל לאין ספור מטופלים ומטופלות.

 

בטיפול, אאבחן מה הקושי שלך, ממה הוא נובע ואנסה לקבל תמונה רחבה ככל האפשר של העולם הרגשי והנפשי שלך. כמו כן, אבחן את אורח החיים שלך כדי למצוא כיצד אפשר לשנות אותו בצורה שתעזור לך להתמודד עם הקשיים בצורה טובה יותר.

 

לאחר מכן, אתאים עבורך תוכנית טיפול בתמציות הבאך שמתאימות לך אישית. הנה כמה מהתמציות שאני הכי אוהבת לתת עבור קשיים חברתיים ובדידות.

 

Heather

 

זו תמצית מיוחדת מאוד שעוזרת לאנשים שחווים בדידות.

 

על פי ד"ר באך, התמצית מיועדת לאנשים שמחפשים להיות בחברתם של אחרים כל הזמן. אותם אנשים מתמקדים בעיקר בעצמם ומרגישים צורך לדבר על החיים שלהם ללא הפסקה. הם מספרים לכל מי שמוכן לשמוע על הבעיות שלהם ועל אירועי היום יום שהם חווים.

 

התנהגות זו מביאה לשתי תופעות שמזינות אחת את השנייה:

 

 1. אדם כזה מרגיש בדידות בכל זמן שהוא לא עם אנשים אחרים. האושר שלו נובע מקשרים חברתיים ושיח עם אחרים, לכן כשהוא נמצא לבד הוא לא נהנה ואפילו סובל.
 2. ההתמקדות של האדם בעצמו מקשה עליו ליצור קשרים חברתיים איכותיים ולהצליח להתחבב על אנשים אחרים. ההתנהגות שלו גורמת לו להיות לבד, מה שגורם לו לסבל.

 

תמצית ה-Heather עוזרת לעצור את המעגל האינסופי הזה. היא מאפשרת לאדם להיות זה שמקשיב במקום זה שמדבר ובמקביל גם להרגיש בנוח להיות עם עצמו. במקום להתעסק רק בעצמו, הוא מתחיל להרגיש חמלה כלפי אנשים ומפסיק לחוות צורך בלתי נגמר בהכרה מצד אחרים.

 

התוצאות מדהימות – המטופל משנה את ההתנהגות שלו, גורם לאנשים להרגיש יותר בנוח ומצליח ליצור קשרים חברתיים. באותה נשימה, גם הבדידות נעלמת והוא מרגיש טוב גם כשהוא נמצא לבד.

 

Beech

 

אחד מהקשיים החברתיים הנפוצים ביותר הוא חוסר היכולת להבין אחרים ולחוות חמלה.

 

תמצית ה-Beech מיועדת לאנשים שמרגישים צורך לבקר אנשים אחרים, אלו שמחפשים משהו יותר טוב, יותר נוצץ ויותר מוצלח. במקום לראות את הטוב שבאנשים אחרים, הם מצליחים לראות בעיקר את מה שלא טוב.

 

קושי זה גורם להם להיות חסרי סבלנות כלפי אחרים, לא להבין אותם ואת דרכי החשיבה שלהם ולהיות שיפוטיים כלפיהם.

 

אנשים רוצים להרגיש קבלה וחמלה מאחרים. הם רוצים להרגיש שהם בסדר ושהם טובים כמו שהם.

בגלל זה, הם מתרחקים מאנשים שגורמים להם להרגיש שהם לא מספיק טובים ושהם טועים בדרך שלהם.

התמצית תאפשר לך להיות סובלני יותר כלפי הסובבים אותך. היכולת שלך להבין אחרים תשתפר ותחווה הרבה פחות רגשות כעס כלפי אחרים.

 

Willow

 

אנשים שחוו קשיים וטראומות עלולים להפוך למרירים וביקורתיים מאוד כלפי המציאות ולבטא ביקורתיות ושיפוטיות לעיתים קרובות. אנשים אלו לא רואים את הטוב בעצמם ובאחרים, הם מתלוננים בלי הפסקה ומעדיפים להיות עצבניים מאשר מאושרים.

 

כולנו רוצים להיות מוקפים בחיוביות ובאופטימיות. כשאנחנו פוגשים אנשים שנוהגים להתלונן ומשדרים מרירות, אנחנו נוטים להתרחק מהם.

 

אותם אנשים פסימיים מוצאים עצמם לבד – והמדרון החלקלק של הבדידות והחוסר בקשרים החברתיים גורם להם ליפול עמוק יותר לבור.

 

תמצית ה-Willow תביא לחיים שלך אופטימיות ואמונה בטוב. היא תפתח את הלב שלך למחוזות חדשים של נדיבות, אהבה ושפע.

 

לשינוי מחשבתי זה יש שתי השפעות חיוביות. הראשונה היא שלא תהיה לבד. אופטימיות מושכת אנשים ואם תשדר את זה החוצה, תהיה מוקף באנשים במהירות מסחררת.

 

ההשפעה השנייה היא שתדע להעריך את מה שטוב בחיים שלך ולפרגן לאחרים על ההישגים והאושר שלהם.

 

Mimilus

 

תמצית המימילוס מתאימה לאנשים שחווים קשיים חברתיים שמקורם בתכונות כגון ביישנות וחוסר בטחון, פחדנות וחרדתיות.

 

אנשים ביישנים מתקשים ליזום קשרים חברתיים, הם נשארים מסוגרים בתוך עצמם ולא נפתחים לעולם.

הם גם לא מצליחים להיות ספונטניים וחברותיים, מה שגורם להם לוותר על הזדמנויות להכיר אנשים חדשים באירועים חברתיים.

 

גם כשהם מגיעים לאירועים כאלו, חסר להם את האומץ הנדרש כדי לפתח שיחה ובהמשך להעמיק את הקשר עם אנשים.

 

תמצית המימילוס תאפשר לך להרגיש חזק ואמיץ יותר. היא תפיג את הביישנות ותאפשר לך לדבר עם אנשים ולבנות קשרים איכותיים.

 

 

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email

מקרי ילדים שקרו

תוכן עניינים
עקבו אחרי בפייסבוק
לקוחות מספרים

יש לכם שאלה?
רוצים להתייעץ איתי?

שרון אזולאי